Na přelomu starého a nového roku se uskutečnilo v benešovském regionu i nedalekém okolí hned několik šachových turnajů. Šachisté zkrátka nemají přestávku nikdy, příležitostí zahrát si je v kterémkoli ročním období pořád hodně.

Memoriál Vojtěcha Boříka

První turnaj se hrál v sobotu 20. prosince v restauraci U Konvice v Týnci nad Sázavou. Domácí šachisté z oddílu Jawa Brodce tam uspořádali 28. ročník Memoriálu Vojtěcha Boříka v rapid šachu. Na startu se sešlo 53 hráčů, z nichž byl podle očekávání nejúspěšnější favorizovaný Tomáš Vojta z Vlašimi, který v Týnci zvítězil již pošesté. Na dalších medailových příčkách skončili – druhý Zdeněk Hába z Jihlavy a třetí Evžen Pospíšil z Říčan. Z hráčů benešovského regionu se do elitní desítky vešel ještě sedmý Emil Macků z Benešova, slušné je i 11. místo vlašimského Pavla Vojty. Z početné skupiny žáků a dorostenců skončil nejlépe na 16. příčce Robin Hrdina z Vlašimi.

Memoriál Stanislava Vojty

Další tradiční akcí je Memoriál Stanislava Vojty v bleskovém šachu, pořádaný šachovým oddílem TJ Spartak Vlašim. Stejně jako v posledních letech se hrálo v hostinci Na Kopečku v Chotýšanech v zavedeném termínu 26. prosince. Do Chotýšan dorazilo 33 šachistů a stejně jako v Týnci zvítězil Tomáš Vojta. Druhé místo patřilo Jiřímu Gregorovi (Holdia Praha) a třetí skončil vítězův bratr Pavel Vojta. Nejlepším žákem byl David Zvára (Vlašim) na výborném sedmém místě. V nižších finálových skupinách s náskokem zvítězili Robin Hrdina a Daniel Houdek (oba Vlašim).

Táborská věž

O den později, 27. prosince, zavítala početná skupina hráčů z benešovského okresu na 51. ročník Táborské věže. V hotelu Palcát v Táboře se sešlo 212 šachistů, které pořadatelé tradičně rozdělili do sedmi věkových kategorií. Stejně jako před rokem byla v husitském městě hodně úspěšná vlašimská výprava, která vybojovala pět medailí. Zlato získali David Zvára (8. – 9. třída ZŠ) a Robin Hrdina (6. – 7. třída ZŠ), stříbro Tomáš Vojta (dospělí) a Filip Zvára (6. – 7. třída ZŠ), bronz Patrik Pýcha (6. – 7. třída ZŠ). Mezi nejlepších pět se ve svých kategoriích probojovali také sourozenci Lukáš Filip (4. místo v 8. – 9. třídě ZŠ) a Vojtěch Filip (5. místo v 4. – 5. třídě ZŠ).

Novoroční turnaj ve Střítěži

Vlašimští šachisté zahájili rok 2009 v sobotu 3. ledna v kulturním domě ve Stříteži, kde hlavní organizátor Jiří Mejzlík uspořádal Novoroční turnaj v rapid šachu pro děti, jejich rodiče a hráče do II. VT. V mrazivém dni si přijelo zahrát 33 účastníků, z toho 23 dětí ze všech mládežnických středisek MěDDM Vlašim (Vlašim, Dolní Kralovice, Pravonín). Po napínavých bojích se vítězem stal Patrik Pýcha před Danielem Houdkem a Martinou Krejčiříkovou. Ceny pro hráče nejmladších kategorií převzali Martin Hejný a Anežka Vlková.
Podrobné reportáže ze všech uvedených turnajů a odkazy na fotogalerie najdete na internetových stránkách www.sachyvlasim.cz.
Na závěr bych rád poděkoval organizátorům za pěkně připravené turnaje. Poděkovat musíme také všem sponzorům a v neposlední řadě těm, kteří své prostory pro uvedené akce poskytli. Při této příležitosti bych také rád popřál všem čtenářům úspěšný a pohodový rok 2009!

ONDŘEJ MATĚJOVSKÝ