Hostitelské město přivítá nejlepší nohejbalisty planety již podruhé v historii. V roce 2008 se zde českým hráčům po delší době podařilo prorazit slovenskou nadvládu a ziskem dvou zlatých medailí si zajistili pozici nejúspěšnější krajiny. Nepochybně stejná bilance by potěšila české fanoušky i nyní. Na letošním šampionátu se představí rekordních 21 zemí.

Smečař Doubrava nastoupí v deblech

Mezi trojicí českých reprezentantů, kteří vytvoří sestavu pro disciplínu dvojic, nechybí úřadující český šampión této disciplíny, Jiří Doubrava. Trochu paradoxem je, že Doubrava do této doby sbíral vavříny především v trojkové disciplíně, ve které několikrát ČR reprezentoval.

„Na předposledním soustředění jsem pochopil, že trenér Šmejkal do trojek počítá na můj blokařský a smečařský post spíše s Vankem a Kopem a mě chce uplatnit spíše do deblů. V nich jsem sice ještě nereprezentoval, ale z domácích šampionátů v této disciplíně už mám zlato a stříbro. Měl bych jako dlouhý hráč být alternativou do sehrané dvojice modřických Radka Pelikána a Jakuba Mrákavy. Nyní na posledním soustředění mi trenér dal jistotu, že si na šampionátu opravdu zahraji," řekl Doubrava.

Američan Skultety velké ambice nemá

Podstatně skromnější ambice bude mít druhý jistý zástupce benešovského klubu, Alexander Skultety, člen národního výběru USA. Ten letos startoval za třetí družstvo Šacungu v krajské soutěži.

„Tuším, že šestá a sedmá místa, která jsme dokázali získávat dosud, bude těžké v tak velké konkurenci, která se letos sejde, obhájit. Reálně to vidím, že úspěchem bude umístění v první desítce. Od trenéra jsem se dozvěděl, že bych měl hrát na postu nahrávače ve trojicích a protože vypadl jeden stabilní singlista, možná se mi otevře šance reprezentovat i v jednotlivcích. V Čechách jsem odehrál celou sezónu a věřím, že to snad na mé výkonnosti bude znát. I když o to méně zase budu sehraný se svými spoluhráči. Nějak to snad zvládneme," věří Skultety.

Zkušený Slovák Makara čeká

Poslední krůček chybí Richardu Makarovi k potvrzení účasti. Velezkušený a světovými tituly ověnčený slovenský reprezentant a legionář i přes letošní zranění zažil dobrou sezónu a trenér národního týmu Žigala jej znovu oslovil s nabídkou. Slovenská trojková sestava je velkým favoritem, vždyť naposledy zlato nezískala před jedenácti(!) lety.

„Na posledním šampionátu už jsem se chtěl s reprezentací rozloučit, ale stále to vypadá, že je o mě na Slovensku zájem. Nominaci ale ještě nemám jistou, záleží, jak dopadne poslední soustředění. Trenér nás napíná do poslední chvíle. Jestli se na šampionát probojuji jako hráč základu, nebo náhradník, nehraje roli. Už párkrát jsem začínal na lavičce a pak na konci hrál rozhodující míče ve finále. Mistrovství světa, to je vždy výjimečná událost a i když už někteří z nás jich mají za sebou hodně, stále je na co se těšit," prozrazuje devětatřicetiletý matador.

Tušit se dá, že alespoň jedno zlato by do Benešova z šampionátu mohlo doputovat. Vzhledem k vyrovnanosti, zejména českých a slovenských výběrů, je však ošidné vynášet soudy předem. Každopádně zatímco mezi jednotlivci vyšší než bronzové medaile míří i do jiných, než těchto zemí, ve dvojicích a trojicích je české nebo slovenské zlato prakticky samozřejmostí.

MARTIN MARŠÁLEK