Dost častou otázkou při výběru sportu pro dítě je také finanční otázka. Některé koníčky jsou levnější než jiné. Mohlo by se zdát, že na plavání vám stačí akorát plavky. Podle trenérky to ale tak docela není. „Na kondiční plavání to stačí. Když ale děti závodí, dostanou se k té špičce, kde děti vyžadují plavky s karbonem. To se rodičům prodraží,“ připouští. A co teprve v případě, kdy závodní plavci potřebují patery plavky.

Každý trénink vypadá tak, že děti po příchodu čeká rozcvička. Poté se rozplavou; u menších dětí to je šestnáct bazénů, u starších třeba kilometr. „Potom začíná intenzivní plavání v určitých mezičasech. Je to rychlostní plavání, mají určené starty a musejí doplavat tak, aby stihly navázat na další úsek,“ vysvětluje.

Některé děti mají podle trenérky talent, jiné si úspěch podle trenérky musejí vydřít. „Kdo chce a dře, dostane se na stejnou úroveň jako dítě, které má talent,“ vysvětluje. Plavání ale doporučuje i ostatním sportovcům: je to skvělé coby kompenzační sport pro celé tělo. „Netrpí kolena, zapojí se celé tělo,“ vysvětluje.

V plaveckých školách se učí znak jako první plavecký styl; následuje kraul, až potom jsou prsa. Motýl se učí až naposledy, děti by se ho měly učit až od deseti let.

Každou chvíli plavci své odplavou a čekají. Ale potom začínají znovu. Plavání, stejně jako každý jiný sport, nic neodpouští a je nutné trénovat a trénovat…