Od prvních ročníků Houšteckého cyklomaratonu se mnohé změnilo. Z menší sportovní akce regionálního významu se stal závod, který patřil do desítky největších cyklistických podniků v Česku. Závodu, který je vhodný pro horská a krosová kola, se v posledních letech zúčastňovala zhruba tisícovka cyklistů všech věkových i výkonnostních kategorií.

Každý si mohl vybrat ze tří tras: 82, 60 a 26 kilometrů. Nejkratší distance byla určena především pro rodiny s dětmi a hendikepované cyklisty. Na startu „Houštečáku“ se objevovali výborní sportovci jako například slavný veslař Ondřej Synek, či známá jména z bikové scény Pavel Boudný a Jan Škarnitzl. Do Staré Boleslavi přijížděli i cyklisté ze zahraničí.

Situace byla již neudržitelná

Trasy vedly krásnou polabskou přírodou přes Káraný, Starou Lysou, Kochánkami, Mečeříži, Kostelním Hlavnem, Hlavencem a Starou Boleslaví. Na tratích bylo několik občerstvovacích stanic, kde se cyklisté mohli osvěžit a doplnit energii. Po dojezdu čekal na každého závodníka oběd a vítězové si odváželi hodnotné ceny. Každý měl možnost vyhrát něco zajímavého v tombole. To všechno je prozatím minulostí.

„Od koronavirové krize prudce ubylo menších partnerů, kteří nám dlouhodobě pomáhali. Stále sice máme podporu generálního sponzora Hoffmann a Žižák, to však bohužel nestačí. Náklady se každým rokem zvyšovaly a letos byla situace již neudržitelná. Pro další pokračování závodu bude nezbytné nalézt další sponzory,“ řekla Deníku organizátorka závodu Kateřina Chlubna Škarnitzlová s tím, že pořadatelé nechtěli jít cestou zvyšování startovného.

Problémy s vlastníky pozemků

„Dalším důvodem, který nám bere energii, je nesmírná byrokracie, která je spojená s pořádáním závodu,“ pokračovala. „Pro povolení je nutné sehnat zhruba patnáct speciálních povolení. K tomu je potřeba se domluvit s vlastníky pozemků, ale ne vždy se setkáme s pochopením. Někdo například nesouhlasí s průjezdem přes své území a kvůli tomu by se musela změnit trasa,“ vyprávěla.

„Další vlastník - Vojenské lesy - zase chce za průjezd přes své pozemky zaplatit. Kromě toho se u některých lidí setkáváme s vyloženě nepřátelskými projevy. Naprosto běžně se stává, že někdo nepochopitelně strhává značení cyklomaratonu,“ zmínila ředitelka.

Pořadatelé se však nevzdávají. Pokud se v příštím roce situace zlepší, chtějí tradici „Houštečáku“ obnovit.

Připomeňte si prostřednictvím videa jednoho z účastníků atmosféru loňského ročníku Houšteckého cyklomaratonu:

| Video: Youtube