„V roce 1980 jsme založili v Benešově pod hlavičkou Kovo Praha cyklistický oddíl, který se věnoval především cykloturistice a měli jsme tam asi deset talentovaných kluků do patnácti let. A pak přišel nápad, udělat také něco pro nás, starší," vzpomíná dnes Karel Šindler na začátky závodů.

Tehdy, při prvním ročníku Železného dědka se startovalo v Mrači, jako vložená soutěž se házelo na tamní návsi holínkou…

A jezdci jeli do Benešova po mezinárodní silnici E55! To by bylo v dnešním provozu nemyslitelné.

V roce 1994 se start přenesl k tehdejší Technometře na benešovských Červených Vršcích. Hlavním organizátorem závodu se stal Antonín Fiala, který závod převzal od zakladatelů. Ti se pořadatelství vzdali.

O rok později se startovalo od Benešovského potoka z místa nedaleko vrakoviště na úpatí Kavčína.

„Pro jezdce jsem na zahradě natrhal jablka, koupil tatranky, bez dalšího organizačního zajištění jim odstartoval závod a měřil čas," usmál se Antonín Fiala. Ten pak start přenesl v roce 1996 do Soběhrd.

Od roku 2008 pořádají závody cyklisté z čerčanského Česyku, kteří se chopili příležitosti po té, co Antonín Fiala oznámil, že s organizováním Železného dědka končí.

Nyní Česyk pořádá závody společně s RoRace Teamem Pyšely, PolemnEpolem Bike Teamem.

A ještě trochu čísel pro počtáře. Závod sice píše historii od roku 1985, ale letos se konal teprve jeho třicátý ročník. „Jeden ročník v roce 1993 jsme tenhle závod jeli neoficiálně, bez názvu a bez pořadatelství, proto se do celkového počtu nezapočítává," vysvětlil Antonín Fiala, který tentokrát pomáhal organizátorům na křižovatce v Teplýšovicích.