„Sport, který spojuje tři nejpopulárnější individuální aktivity – plavání, jízdu na kole a běh, se do Konopiště vrátí v sobotu 17. července,“ plánuje Luděk Procházka předseda spolku Triatlon Konopiště.

A k tomu směřuje také registrace do závodu, kterou spolek online spustil v půlce ledna. Zatím se podle předsedy spolku přihlásilo třináct lidí, ale to nemusí vůbec nic znamenat.

„Obdobné to bylo i loni při Benešovské desítce a nakonec se účastnil rekordní počet běžců,“ připomněl Procházka s tím, že se lze přihlásit nakonec i přímo v místě startu v den konání závodů. „Věřím, že s lepším počasím a hlavně s vidinou rozvolnění se lidé hlásit budou,“ nepochybuje zkušený organizátor atletických podniků. „Myslím spíš, že je problém v naší vládě, že nám příliš neukazuje světlo na konci tunelu,“ míní.

Olivie Rubášová, starostka Sokola Milovice
Olivie Rubášová: U dětí je sport a pohyb problém a nesváděla bych to na pandemii

Konopišťský miniželezňák, jemuž dal přízvisko celosvětově nejuznávanější havajský triatlon Ironman spadá distancemi mezi „sprint triatlony“. Tratě budou oproti klasickému „železňákovi“ desetinové. Ve vodě závodníci zdolají 380 metrů, na kole 18 kilometrů a poběží 4200 metrů.

„Pro ty, co si netroufnou na všechny disciplíny nebo pohyb v parku budou chtít užít v partě, připravujeme závody tříčlenných štafet. Každý člen pak absolvuje jen jednu disciplínu,“ připomněl Luděk Procházka.

Z historie závodu

První triatlonové závody začali nadšenci v ČR organizovat okolo roku 1980 a o čtyři roky později se díky vojenské posádce v Benešově konal závod v Konopišti. Tehdy byly vypsány tři závody, jedním z nich byl i Železný muž na tratích slavného havajského Ironmana: 3,8 kilometru plavání, 180 kilometrů kolo a 42 kilometrů běh.

Ludmila Formanová na desátém ročníku běžeckého závodu Vokolo priglu.
Ludmila Formanová: Finále v Seville si bez diváků vůbec nedovedu představit

Po vojácích štafetu v organizování převzal triatlonový klub ČSAD Benešov, následně vznikl Triathlon Club Benešov. Konopiště bylo svědkem olympijských triatlonů, sprint triatlonu, středních a dlouhých závodů a v neposlední řadě Xterry a terénních triatlonů (kolo na MTB). Pořádaly se tu České poháry i MČR. Poslední závod se konal okolo roku 2008.

Po znovuobnovení druhého benešovského klubu TT Astra se vytvořila parta triatlonových nadšenců a postupně rostl i záměr znovu do Konopiště vrátit tento sport. Prostředí parku, přírodního divadla a rybníku je jedinečné a na závody zde vzpomínají jak pamětníci, tak i současní ostřílení triatlonisté. Pro pořádání akce vznikl nový spolek Triatlon Konopiště, který spolu s klubem TT Astra bude nový závod zastřešovat.