Pro Libora Podmola, Sportovce roku 2017 na Benešovsku, se jednalo o první soutěžní akci na nové motorce značky Husqvarna. Úvod sezony ovládl úřadující šampion Španěl Maikel Melero, druhý byl Němec Luc Ackermann a třetí Francouz Remi Bizouard. „S výkonem jsem spokojen. Nečekal jsem, že pojedu s takovou lehkostí. Zároveň jsem nečekal, že mě rozhodčí dají až na čtvrté místo,“ konstatoval Podmol.

Po minulém roce, kdy skončil celkově na druhém místě ve světovém šampionátu, plánuje Podmol útočit na titul. K největším favoritům ale patří Španěl Melero. „Po zhlédnutí jeho jízdy mě rozhodnutí rozhodčích opravdu překvapilo – v Basileji provedl dvě chyby, což se v bodování mistrovství světa neodpouští, nebo by nemělo. Po úvodním závodě byli mezi jezdci a rozhodčími velké dohady,“ popisoval Podmol, mistr světa z roku 2010.

Trať ve Švýcarsku je náročná, aréna v Basileji totiž patří k nejmenším z celého seriálu mistrovství světa. „I díky tomu jezdci dělali chyby, já jsem neudělal žádnou. Je vtipné, že dva rozhodčí mě dali na druhé místo, dva z nich na třetí a jeden na páté. Celkově to dalo čtvrtou příčku. Jestli ale domů nevezu pohárek, mě až tak netrápí. Já totiž jezdím hlavně pro sebe a moje fanoušky, ne pro rozhodčí,“ doplnil Podmol, který se představil poprvé na své nové motorce Husqvarna.

„Jezdí se mi opravdu dobře. Sluší nám to spolu, moc se těším na další závody. V jízdě jsem dal jen jeden bodyvarialový trik California roll. Na trénink voltu potřebuju na mašině strávit trochu víc času. Těším se příště na větší haly,“ dodal český freestyle motokrosař.

PILNÍK BYL PO TŘECH MĚSÍCÍCH ŠŤASTNÝ

Petr Pilát byl se sedmým místem spokojený. „Obvykle nejsem spokojený se sedmým místem, ale tentokrát to je pro mě vítězství. Jsem zpátky v mém životním stylu a na motorce,“ radoval se Petr Pilát a dodal: „Bylo to moje třetí ježdění na motorce po třech měsících nečinnosti, což je v našem sportu dlouhá pauza. Dvakrát jsem potrénoval a hned odjel na svěťák.

Po operaci ramena, ale ještě není stoprocentně fit. „Rameno pořád dost bolí, a tak jsem v tréninku zkoušel cviky, které můžu v závodě udělat. Polovina skoků mi chyběla, nemohl jsem se například pověsit pod motorku s nataženými rukami,“ popsal trable loňský čtvrtý závodů mistrovství světa a podotkl: „Jel jsem ale bez nervozity, chtěl si to užít, což se povedlo.“

Pilát nebyl na rozhodčí tak kritický jako Libor Podmol. „Osobně jsem neměl na lepší výsledek a byl překvapený sedmým místem. Chyby dělali v malinké areně s krátkým rozjezdem všichni, Melero měl jednu viditelnou, přesto neměl konkurenta. V celkovém pořadí bych viděl tak jednu změnu,“ neviděl problém v sudích Pilník a dodal: „Celou sezonu je každou chvíli někdo naštvaný na rozhodčí a na dalších závodech je zase šťastný.“

Seriál MS bude pokračovat 16. a 17. února závody v Berlíně. „Věřím, že už budu skákat na sto procent, a když ne, tak alespoň na 99,“ doufá freestylista z Pyšel, jenž se ještě vrátil ke druhému místu ve Sportovci roku 2017 na Benešovsku: „Byl to skvělý večer a z druhého místa jsem strašně spokojený, protože v okrese máme spoustu dobrých sportovců. Pevně doufám, že nejenom nám freestylistům se bude dařit, ale i dalším sportovcům, kterým přeji do letošní sezony hlavně zdraví. Věřím, že se na vyhlášení uvidíme i příští rok.“

JIŘÍ UHLÍŘ