„V roce 2013 se výjimečně jely čtyři závody, díky čemuž se mi podařilo získat pozvánku. Na svém prvním závodě, který byl v Brazílii, jsem ukořistil bramborovou medaili ve freestyle motokrosu a bronzovou ve skoku do výšky. Díky tomu jsem dostal pozvánku na další závody. V Mnichově jsem získal zlato, což mi zase otevřelo dveře do USA, kde jsem poté získal stříbro," připomíná Libor Podmol, nejlepší sportovec Benešovska roku 2013 a 2014, svou cestu na americké X-Games.

Mistr světa ve freestyle motokrosu z roku 2010 se letos zapojí do bojů o medaile v disciplíně „Step Up", tj. skok do výšky. „Je to jediná disciplína, kde nerozhodují rozhodčí, tedy jediná disciplína, kterou může vyhrát kluk z Čech," směje se Libor a dodává: „Jsem nervózní už teď, ale věřím si. Věřím sám v sebe, a to je to nejdůležitější ve sportu, který dělám."

Nejlepší český jezdec ve freestyle motokrosu odjel do Spojených států týden předem a vzal tam svého bratra, Filipa, aby mu ukázal velký svět X-Games a seznámil ho s hvězdami, které zná jen z plakátů. „Vyzvedl jsem si svou americkou motorku a ozkoušel ji u Los Angeles na testovací trati kalifornského Rockstar teamu. Pak jsme si půjčili obytné auto a vydali se do Texasu. Po cestě bylo několik legendárních freeridových lokací, které známe z amerických filmů, a tak se v nich po cestě zastavili a natočili road tripové video," prozradil své plány před závody Libor Podmol.

Americké X-Games skončí v neděli 7. června 2015. Libor Podmol je prvním neamerickým jezdcem, kterému se kdy v historii podařilo tuto olympiádu extrémních sportů v disciplíně step up vyhrát.

ANNA MATYSKOVÁ