„Myslím, že tohle nečekal opravdu nikdo a já už vůbec ne," uvedl v tiskové zprávě Podmol, který se věnoval meditaci a psal knihu. „Freestyle motokros je nebezpečným sportem, utříbil jsem si myšlenky a trochu si odpočinul od hektického závodního života. Psal jsem knihu, věnoval se svojí duši. Začal jsem si pohrávat s vlastní energií, změnil jsem se. Nyní si freestyle motokros neskutečně užívám," dodal.

Ve švédském Stockholmu zaskočil soupeře prvenstvím v kvalifikaci. „Neohlížel jsem se na to, že jsem fyzicky na motorce moc nebyl, šel jsem rovnou do nejtěžších triků, které umím. V hlavě jsem si předtím všechny prvky vizualizoval, věřil si. Vyhranou kvalifikací jsem se hodně uklidnil," popisoval mistr světa z roku 2010.

Ve finále ho předčil pouze Melero. „Užíval jsem si neskutečnou atmosféru a soupeři byli rádi, že mě zase vidí. Myslím, že tímhle výkonem jsem si u nich vytvořil o krapet větší respekt," konstatoval Podmol.

Petr Pilát byl ve světovém šampionátu NIGHTS of the JUMPS čtyřikrát na pátém místě. Ve Švédsku bilanci nevylepšil, skončil šestý, když stejné místo obsadil také v kvalifikaci. „Tolik se mi nedařilo. Šesté místo není nic moc extra skvělého, ale ani špatného. Mým cílem ale je bojovat pokaždé o stupně vítězů," dodal loňský mistr Evropy k umístění ve Švédsku a prodal, co mu brání posunout se k medailovým příčkám: „Mluvil jsem s rozhodčími, kteří říkali, že mi schází jeden skok k tomu, abych mohl bojovat o stupně vítězů. To mi dodalo velké množství energie. Vím přesně, co mám zlepšit a rozhodně se chci na to zaměřit."

Závodníka z Pyšel ale zatím trápí počasí. „Nový skok nemohu bohužel trénovat, venku zase začalo sněžit, není možné na nich cokoliv dělat," posteskl si Pilát a dodal: „Samozřejmě mohu odcestovat do zahraničí a trénovat tam, jenže v předchozích týdnech jsem měl hodně exhibic. Spíše než tréninku jsem se věnoval exhibicím a cestoval různě po Evropě."

Další závod mistrovství světa ve freestyle motokrosu česká závodníky v sobotu v Krakově, kde bude Pilát předvádět s někým tandemové salto.

Mistrovství světa série NIGHT of the JUMPs, Švédsko (Stockholm)

1. Maikel Melero (Šp.) 430 bodů, 2. Libor Podmol (ČESKO) 417, 3. Remi Bizouard (Fr.) 407, 4. David Rinaldo (Fr.) 406, 5. Rob Adelberg (Rak.) 402, 6. Petr Pilát (ČESKO) 363.

JIŘÍ UHLÍŘ, ČTK