Podmol je považován za specialistu ve skoku do výšky – od roku 2013 pokaždé vybojoval v této disciplíně medaili. Na X-Games v Mnichově dokázal ve Step Upu dokonce zvítězit. „Rozjezd je dlouhý pět metrů, při odrazu používáte veškerou sílu motorky a cit pro akceleraci plynem. Když se v něčem udělá chyba, s motorkou se přetočíte a letíte deset metrů střemhlav dolů," vysvětluje Podmol, který v minulém roce přeskočil laťku ve výšce 33 stop, tedy 10,058 metru. Maximálně se skáče do výšky 12 metrů.

VIDEO – Představení Libora Podmola: https://www.youtube.com/watch?v=WXdxuvU5Nys

Podmol cítí šanci, že v Austinu zopakuje tři roky starý triumf. „Předpovídají deštivé počasí, což by mi mohlo pomoci. Nebude totiž rozhodovat tolik výkon motorky, ale technika skoku. Tu jsem piloval na mém tréninkovém skoku doma na kopci na zahradě. Dával jsem si pozor, abych si při tvrdém dopadu z výšky neporanil kotník nebo zápěstí," popisuje Podmol, který do závodu vyjede na své yamaze.

S YAMAHOU SE CHCE ROZLOUČIT ZLATEM

Step Up celé X-Games v pátek nad ránem otevře. Právě skok do výšky je nejsledovanější disciplínou. „Je to díky jeho jednoduchosti. Nehrozí totiž žádná politika, prostě laťka a kdo ji přeskočí v největší výšce, ten zvítězí," vysvětluje Podmol, který měl původně do ní odstartovat na tovární motorce značky Husqvarna. Z toho nakonec sešlo. „Jsem za to rád. Na yamaze jsem dokázal vybojovat bronz a stříbro, bylo by skvělé, kdybych se s touhle motorkou dokázal rozloučit zlatem. Bude to totiž pro ni poslední závod," dodává nejlepší český freestylový závodník, který bude o medaile bojovat také v disciplíně Quarter Pipe Best Trick. „Zde mám připravenou variaci na můj trik Surfer Flip, ale uvidím, jak bude trať připravená. Případně mám v záloze něco jiného," poznamenal Podmol, který se ještě může v sobotu ukázat ve Freestylu. „To by se někdo musel zranit, nebo onemocnět. Bylo by úžasné si třikrát zazávodit."

Olympiády extrémních sportů se zúčastňují nejlepší jezdci z celého světa z freestyle motokrosu, skateboardingu, BMX nebo rallye. Přímý přenos jde do 215 zemí a 439 milionů domácností po celém světě. Letošní ročník odvysílá kompletně stanice NOVA Sport 2.

Program Podmola na X-Games (PP NOVA Sport 2)

pátek 3. 6. ve 2:30 Moto X Step Up

sobota 4. 6. od 1 hodiny Moto X Freestyle (Podmol prvním náhradníkem)

neděle 5. 6. od 23 hodin Moto X Quarter Pipe Best Trick.

Podmolovy výsledky na X-Games

2013: Sao Paulo 3. místo Step Up, 4. místo Freestyle. Mnichov: 1. místo Step Up. Los Angeles: 2. místo Step Up.

2014: Austin: 3. místo Step Up.

2015: Austin: 2. místo Step Up.

JIŘÍ UHLÍŘ