„Jsme z Chomutova, přijeli jsme pod Blaník na prodloužený víkend. Běhu jsme se chtěli zúčastnit i doma, takže jsme zde využili situace. Sice nejsme sokolové, ale líbila se nám myšlenka, že během oslavíme založení republiky,” prozradili manželé Živnůstkovi, kteří dorazili závodit i se svou malou dcerou.

Dětského běhu se zúčastnil také osmiletý Tomáš Přikryl, který přijel z Tábora se svou maminkou a sestrou. „Rád běhám, tak se mi závod líbil,” řekl Tomášek.

Běhu k oslavám vzniku Československa se zúčastnili děti i dospělé. Pro nejmenší, kterých bylo dohromady dvacet, byla připravená trasa půl kilometru dlouhá od 12.30 hodin. „Do druhé kategorie starších dětí do 14 let se nám přihlásil jeden běžec a jedna běžkyně a běželi od 13 hodin jeden kilometr,” uvedl starosta Sokola v Louňovicích pod Blaníkem Tomáš Remiš.

Dospělých běžců a běžkyň bylo nejvíce, celkem 40 sportovních nadšenců. Pro ně louňovičtí sokolové vymysleli 4,8 kilometru dlouho cestu z Louňovic pod Blaníkem lesem k Býkovickému rybníku a zase zpátky. Start ve všech městech napřič republikou začínal ve 14 hodin.

„Sokolský běh se koná na 55 místech v republice a dokonce i v cizině, třeba ve Washingtonu nebo Curychu. My za louňovické sokoly jsme se přidali poprvé a chceme v této myšlence pokračovat i příští rok. Zázemí závodu jsme měli u sokolovny, před louňovickým zámkem, stejně jako start i cíl,” doplnil Tomáš Remiš.