O VÝSLEDCÍCH

Byly fajn, i když jsem byl smutný a zklamaný, když jsem na mistrovství Evropy i světa skončil na čtvrtých místech. Na světě mě umístění zamrzelo. Do posledního závodu jsem nastupoval s bodovou ztrátou na třetího Francouze Bizouarda (trojnásobný mistr světa). V posledních závodech jsem ho porazil a věřil jsem, že se to povede znovu a odvezu si medaili. Žil jsem tím a závod se mi povedl exkluzivně. On však zajel asi nejlepší jízdu v životě, skončil v Polsku druhý a já třetí a celkově jsem byl čtvrtý. To mě mrzelo, na třetí místo mi chyběly dva body, na druhé čtrnáct. Postupem času jsem to přehodnotil, že to není špatný a je to nakopávačka do další sezony.

Na Evropě jsem přišel o jeden závod kvůli akci v Pákistánu, kterou nakonec zrušili tři dny před začátkem kvůli teroristickému činu, který se stal v areálu, kde jsme měli skákat. Paradoxně i závod ME přehodili na tento termín, na který už jsem nedostal pozvánku. A tak jsem přišel o body a možná i o bednu.

Doma mi udělalo radost, že jsem vyhrál mistrovství republiky.

O SVÉM TRIKU

Naučil jsem se nový trik Flair (otočka o 540 stupňů s motorkou), který jsem trénoval skoro rok a půl. Na hlínu jsem měl několik pádů, než jsem se to naučil, ale naštěstí z toho byly jen modřiny. Na závodech jsem ho skočil poprvé v Polsku (poslední díl MS) a hned se mi povedl, z čehož jsem měl ohromnou radost.

O VYŠŠÍ NÁROČNOSTI

V každém závodě posledního půl roku někdo spadnul a byl odvezen do nemocnice. Důvodem jsou náročnější triky, bodyvarialové otočky (motorka letí rovně a jezdec se otočí nad motorkou a potom jí chytne). Tento trik já nedělám, párkrát jsem to zkoušel, ale nikdy jsem motorku nechytil. Dvakrát jsem nastupoval ve finále na skok a jezdec přede mnou spadnul, což v hlavě stopu zanechá, ale naštěstí jsem skoky poté zvládnul. Náš sport je kolikrát vyhrocený až do maxima. Jsme strašně vyrovnaní a v závodě z dvanácti má sedm kluků na vítězství.

Chci vyhrávat a zkoušet něco nového, ale když ucítím, že je tam riziko, tak raději uberu a budu sbírat body pomalu.

O ZRANĚNÍ

Jediné větší mě potkalo v létě. Týden po mém Pilníkově odpoledni jsem vyrazil se sestrou na evropskou tour, kde jsem odjel pět závodů – dva v Rakousku, dva ve Francii a jeden v Itálii. Na prvním v Rakousku jsem docela ošklivě spadnul, zlomil si dvě žebra a rozlámal motorku. Přesto jsem s jinou motorkou, pro kterou jsem si dojel domů, pokračoval i přes bolest. Mezi závody jsem odpočíval u moře.

O FREESTYLOVÝCH PAŘBÁCH

Je to každého věc, zda půjde pařit nebo jde domů. Když se povedou závody, je dobrá atmosféra, tak si rád zatančím, ale nepřeháním to, zvláště, když jedu druhý den autem. Po posledních závodech jsem na párty nešel, byl jsem smutný a unavený, a tak jsem si šel lehnout. Třeba v Číně byla „párty" na hotelové recepci, kde jsme si každý, koupil dvě čínská piva, pokecali a šli spát.

O TRÉNINKU V ZIMĚ

V mém parku v Čerčanech je hodně sněhu a nedá se tam trénovat. A tak jezdím na závodech v Anglii, kde děláme každý týden freestylové exhibice při závodech Supermoto, které jsou velice v Anglii oblíbené.

O DAKARU

Sleduju ho. Mám tam několik kamarádů, kterým fandím, ale vůbec mě Dakar neláká jet. V roce 2010 jsem odmítl nabídku jet ho v asistenčním voze KTM, kde jsem továrním jezdcem. Měsíc bych byl pryč a narušilo by mi to trénink. Není to nejlevnější záležitost, hlavně náročné, ale zatím o tom nepřemýšlím, možná později v doprovodném vozidle.

O PLÁNECH DO BUDOUCNA

Je mi 25 let a mám vizi ještě osm až deset let závodit profesionálně. Poté bych se chtěl pořád motat okolo motokrosu. Být třeba manažerem, protože kontaktů mám ve světě dost. Možná bych mohl udělat film jako Libor Podmol. Záběrů mám neskutečně moc i pády, které nikde nebyly prezentovány. Ani knížka není špatný nápad. Vzpomínek a příběhů mám taky dost. Například, když jsem bydlel u Trevise Pastrany, boha motokros freestylu. Nápadů je několik a uvidím, co z toho dopadne. V současnosti mám za sebou 12 ročníků Pilníkova pozdního odpoledne, což není organizačně žádná sranda. A již tři roky mám Junior FMX Academy, kde trénuju mladé kluky a baví mě to.

V minulém roce jsem byl zatím nevytíženější. Měl jsem čtyři volné víkendy, které jsem věnoval mladým juniorům v Academii. Nenudil jsem se tak ani jeden den.

O RODINĚ

Jsem sám, takže mají holky šanci (směje se). Necítím se ale na to mít zatím rodinu. Sice by si to hlavně babičky přály, ale děti bych pořádně neviděl. Teď chci závodit, abych si vydělal peníze a třeba postavil barák. Pokud si nějakou najdu a budu jí milovat, tak hned nemusí být svatba. Stačí žít ve svazku a svatba přijde, až budou děti. Určitě bude první kluk a bude jezdit na motorce. Pak budeme mít holku. (směje se)

O SPORTOVCI ROKU

Jsem vždy velmi potěšen, když jsem na Sportovce Benešovska pozván nebo nominován. Bydlím v Pyšelích a v Benešově jsem se narodil, chodil na střední školu, znám tu každou uličku a chodil jsem tady na diskotéky. Mám to tady rád. Dvakrát jsem Sportovce Benešovska vyhrál, jednou byl druhý, vždycky mě to potěší. Je to fajn večer, spousta kamarádů a známých lidí, které rád vidím, někdy při mé vytíženosti, třeba jen na této akci. Zároveň o mně pěkně napíše Benešovský deník a babičky mají radost, že mě vidí v novinách. Je tu pohodová atmosféra a těším se letošní vyhlášení.