Na Benešovsku je Freestyle motokros velice populární, hlavně proto, že zde žijí dva nejlepší jezdci v České republice. Libor Podmol a Petr Pilát se účastní i špičkových světových závodů včetně MS.

„Na motorce jsem začal jezdit už ve třech letech. Nejvíc mě bavily skoky, a když jsem třeba vyhrál závod, tak jsem udělal na posledním skoku nějaký trik, například roznožku nebo třeba zamával divákům,“ vrací se do mládí Petr „Pilník“ Pilát a dodává, jak se dostal k Freestyle motokrosu: „V deseti letech jsem si poprvé u Petra Kuchaře vyzkoušel skákat z freestylové rampy a hned jsem věděl, že tohle chci dělat! Nějakou dobu potom jsem ještě závodil profi motokros a od roku 2005 jsem začal dělat Freestyle na sto procent.

NEJTĚŽŠÍ ZRANĚNÍ: PÁD PŘI TRÉNINKU V ROCE 2015

Jenže jedna věc je chtít dělat Freestyle a druhá, dostat svolení k nebezpečnému sportu od rodičů. „Samozřejmě, že se rodiče vždy báli a budou bát, ale moc mě podporují, za což jsem jim vděčný a moc si toho vážím! Nebýt jich, tak rozhodně nejsem tam, kde jsem,“ děkuje Petr Pilát nejbližším a směje se: „Maminka se nekoukala téměř nikdy, ale taťka mi od malička dělal trenéra a mechanika.“

Mottem závodníka z Pyšel, jenž má tréninkové centrum v Čerčanech, je: ,,Žiju, abych jezdil, jezdím, abych žil!“ To vystihuje úplně vše.

Freestyle motokros přináší i zranění, a rovněž Pilník několikrát upadl. Proto zranění raději nepočítá. „Lepší je počítat vyhrané poháry než úrazy, i když i ty bohužel k našemu sportu patří,“ podotýká Pilát a vybavuje si, kdy mu bylo nejvíc ouvej: „Nejtěžší úraz jsem měl v březnu 2015, když jsem spadl při tréninku v Čerčanech. Bylo to opravdu velké a ošklivé zranění. Pád na motorce, kóma, vrtulník, krvácení do mozku, vnitřní krvácení do břicha, mnohačetné zlomeniny na obou rukou, operace, atd…“

Přesto ho ani v tomto okamžiku nenapadlo skončit. „Natolik tento sport miluji, že si neumím představit ho nedělat,“ rázně říká.

TALENTY ROZVÍJÍ PETR PILÁT VE SVÉ AKADEMII

A kde je vůbec věková hranice Freestyle motokrosu? „Nevím. Ital Miki Monty skákal ještě loni a bylo mu přes padesát,“ směje se a přidává začátky: „Já začal zkoušet freestyle od deseti let, ale už teď v mé FMX JUNIOR ACADEMY mám kluky (7 – 8 let), kteří začínají dělat malé triky na motorkách.“

Právě nastupující generaci je také třeba podporovat a Petr Pilát se tomu velmi věnuje. Od roku 2015 provozuje FMX JUNIOR ACADEMY OF PETR PILÁT a v ní se snaží předat zkušenosti mladým talentům, které ve své škole má. „Česká republika udělala velkou díru ve světě Freestyle motocrossu. Byla by velká škoda v tom nepokračovat, vždyť Liborovi je už přes třicet a mě šestadvacet. Chci předávat zkušenosti někomu novému, abych jednou mohl být hrdý na to, že nejlepší FMX jezdec na světě je z České republiky a třeba začal s FMX v mé FMX JUNIOR ACADEMY.“

Aktivitě se meze nekladou, a tak Petr Pilát dostal v roce 2006 nápad – zrealizovat v tréninkovém areálu v Čerčanech ,sportovní dětské odpoledne, kde budou moci děti soutěžit v různých sportovních disciplínách s cenami. Pochopitelně měl v plánu dostat do programu Freestyle motocross. A tak vzniklo Pilníkovo pozdní odpoledne, které má letos už třinácté pokračování a loni ho navštívilo pět tisíc diváků. „Je to má velká srdeční záležitost. Každým rokem se snažím přidat do programu něco nového, abych potěšil diváky. Organizování mě chytlo natolik, že se z toho stala hodně velká a zajímavá akce, kterou budu dělat, co mi síly stačí,“ má radost jezdec.

Ten si nejvíce cení, že v roce 2005 skočil jako nejmladší člověk na světě „Backflip“ (salto vzad), za což byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů, že v roce 2009 skočil při FMX GLADIATOR GAMES s tehdejším pražským primátorem Pavlem Bémem „Tandem Backflip“ nebo že se v roce 2015, i přes velké zranění, stal mistrem Evropy.