Už popáté se konal závod mistrovství světa v Číně. A bylo vidět, že si motorky dokáží místní fanoušci hodně užít. „Když vjel na scénu první jezdec, celý stadion se pořádně rozduněl. Nadšení a údiv bylo po celou dobu hodně hlasité," popisoval atmosféru „Pilník", kterému se dařilo hlavně v kvalifikaci, kde v prvním závodě skončil na druhém místě, na první mu chyběl jeden bod. „Motivace byla opravdu velká. Jenže v závodě bylo vše opravdu vyrovnané, chybělo pár bodů," dodal Pilát.

Ve finálové jízdě v Číně předvedl český freestyle motokrosař Shaolin Back Flip, Tsunami Back Flip, Striper Back Flip nebo Death Body No hand landing. „Měl jsem opět v plánu zkusit můj nový trik Flair, tedy otočku o 540 stupňů. Jenže stejně jako v předchozím závodě v Lotyšku zde nebyla na tento skok rampa," smutnil Pilát, který v rámci double upu, který se počítá za dvojnásobný počet bodů, předvedl Full Can Flip combo. „V současné době dělám tenhle trik jako jediný na světě. Baví mě stejně, jako Kapitán Pilát Flip, který jsem vymyslel."

Na Piláta nyní čekají dva týdny volna. Co v nich bude dělat? „V sobotu si jdu na slavností vyhlášení Autoklubu ČR pro cenu domácího mistra FMX za letošní rok. A příští víkend asi udělám poslední trénink mé FMX junior akademie," popsal Pilát, kterého čeká 19. listopadu poslední závod mistrovství světa v Polsku. Cílem bude dostat se na třetí celkové místo, které v tuto chvíli drží Francouz Remi Bizouard. Ze svého třetího titulu se mohl v Číně radovat Maikel Melero. Španěl v letošním roce vyhrál devět závodů a už nemůže být bodově předstižen.

JIŘÍ UHLÍŘ