„Přeju si, aby se hráči futsalem hlavně bavili (i když jde o mistrovské body) a disciplinárka měla co nejméně práce," přeje si do sezony předseda.

Co můžou futsalisté a diváci očekávat za změny?

Jedinou velkou změnou je zavedení FUTisu (nový informační a výsledkový servis) a členských příspěvků na hráče na kalendářní rok ve výši 100 korun. Co se týká pravidel, tak ty se stále více přibližují k velkému fotbalu, nyní jsou prakticky povoleny skluzy a jsou posuzovány jako ve fotbale.

Které týmy jsou v soutěžích nové a které naopak zanikly?

Oproti loňské sezóně již Devils United Benešov nepostavil B celek a činnost ukončily celky Marná Snaha Neveklov a Dragouni Benešov.
Zcela novými celky jsou TJ Mnichovice, Malibu Votice a FK Vršky Benešov. TJ Bystřice postavila C mužstvo a do soutěže se vrátili Tuleni Olbramovice.

V okrese jsou soutěže – okresní přebor, I. třída a dvě druhé třídy. Snažíte se ještě o rozšíření nebo je současný stav již na hraně?

Vzhledem k možnostem hal, termínů je počet optimální. Prakticky jsme schopní zajistit čtyři soutěže. Celkový počet týmů v soutěži ale neomezujeme, pokud by nastal rapidní nárůst celků, vyřešili bychom to tak, aby hráli všichni. Nyní se ale již několik let pohybuje počet přihlášených celků okolo čtyřiceti.

Hraje se v halách v Neveklově a Bystřici. Nevadí Vám nebo není škoda, že se nehraje v Benešově?

Je to samozřejmě obrovská škoda, bohužel v Benešově se nehraje házená, a tím tady není adekvátní hala. V některých halách futsal nechtějí, dávají raději přednost basketu a volejbalu. Sice se dříve hrávalo v hale BIOS, ale ta rozměrově neodpovídá požadavkům a asi již není ani bezpečná.

V loňském roce již poněkolikáté vyhrál Okresní přebor Žejdlík Benešov, ale opět nepostoupil do krajského přeboru. Většině týmů to již vadí, protože kvalita týmu je asi druholigová a dostávají od Žejdlíku nadílky. Vám to jako předsedovi nevadí a nenutil jste tým do vyšší soutěže?

Rozdíl mezi okresní soutěží a krajským přeborem je dosti velký, jak organizačně tak i ekonomicky. Kluby samozřejmě oslovujeme (podle pořadí jak skončily), ale nikoho nutit k postupu nechceme a nebudeme. Nyní se k Tenisákům Benešov do krajského přeboru přihlásila TJ Bystřice a vím, že ještě několik klubů o tom výhledově uvažuje. Na druhou stranu, jakékoliv celky si mohou zajistit kvalitní hráče, aby mohli konkurovat Žejdlíku.

Mužstva si také stěžují na kvalitu rozhodčích, že pískají futsal jako fotbal a potom je z toho guláš. Jaký vy máte na to názor, když také pískáte?

Otázka rozhodčích je složitá. Za prvé není jich moc, kvalita je rozdílná, někdo píská jen futsal, někdo píská oboje, a řada jich z různých důvodů skončila. Za druhé neustále oslovujeme kluby, aby doplnily stav rozhodčích, neboť za ně hraje řada zkušených hráčů, kteří by byli dobrými rozhodčími, nebo za ně nastupují i rozhodčí z velkého fotbalu. Zájem je však minimální.

Futsal ale již není bezkontaktní sport, jak to bylo dříve prezentováno, ale pravidlově se hodně přiblížil velkému fotbalu. Všichni rozhodčí absolvují před sezonou seminář, kde jsou kromě pravidel a novinek upozorňovány i na problémy, které vznikaly v předchozí sezóně.

Každý rok se stanou některé excesy, kdy se hráči „špatně vyspí" a pak vidí na hřišti rudě. Máte recept na tyto futsalisty?

Obecně již každý hráč ví, že časové tresty se navzájem mezi futsalem a fotbalem přenáší a drtivá většina se podle toho také chová.
Když to některý hráč přece jen nezvládne, musí přijít adekvátní trest. Členi Disciplinární komise nejsou samozřejmě na všech utkání a řídí se podle toho, co je uvedeno rozhodčími v Zápise o utkání (i na to byli všichni rozhodčí upozorněni), případně delegátem. Disciplinární řád má určitá rozmezí trestů a přihlíží se i k tomu, zda se jedná o první nebo opakovaný prohřešek.

Liší se pravidla v okresních soutěžích od ligových soutěží. Pokud ano, v čem a na jaké novinky si budou letos hráči dát pozor.

Okresní soutěže se liší od ligových v několika základních věcech – hrají se turnajově, na hrubý hrací čas, nižší je i počet akumulovaných faulů.
Novinkou je trochu jiné posuzování skluzů, nové Zápisy o utkání, hraní pouze na soupisky (bez registračních průkazů), placení členských příspěvků za hráče za kalendářní rok.

Co si přejete do nového ročníku?

Aby se hráči futsalem hlavně bavili (i když jde o mistrovské body) a disciplinárka měla co nejméně práce.