„Je to velmi slušná účast, organizačně si myslím, že to všechno bylo suprové," uvedla Jarmila Zeidlerová, organizátorka Běhu na Čerčanský chlum.

Ten má jednu poměrně neobvyklou tradici – tombolu. Její princip je prostý. Každý běžec obdržel kromě startovního čísla také další číslo a to pak našel, případně nenašel, u jedné z cen v tombole. Těch organizátoři připravili celkem sto padesát. Byla umístěná na schodech šaten základní školy, kde mají atleti pokaždé zázemí. S přípravou atletického podniku Jarmile Zeidlerové pomohla už podruhé také obec Čerčany a tak organizátorka už podruhé nemusela náklady závodů hradit ze svého. 

Na start sedmnáctého ročníku Běhu na Čerčanský chlum se postavil znovu také František Cipl z Benešova.

Chyběl jen jednou

Sedmnáctý Běh na Čerčanský chlum, František Cipl a Jindřich Šesták.

Jedna ku šestnácti. To není sázkařský kurz, ale poměr neúčasti k účastem při Běhu na Čerčanský chlum v podání benešovského vytrvalce Františka Cipla. Naprosto stejný poměr, tedy 1:16, má po sobotě 28. února také porovnávání počtu startů kamaráda Františka Cipla, Jindřicha Šestáka z Prahy.  Pro něj byl sobotní závod v Čerčanech premiérou, ale běhání mu není cizí už dlouho.

„Do Čerčan jsem vlastně přijel jen proto, že jsou slabé zimy," začal vyprávění osmapadesátiletý muž. „Normálně běhám na lyžích, ale protože není sníh, vyměnil jsem běžky za tretry," potvrdil muž a připomněl, že do kopců běhá při pražských závodech naprosto běžně a často. Právě proto před startem na sobě nedával znát žádné obavy, že by Čerčanský chlum vysoký 530 metrů neměl zdolat. A také prozradil, s jakým taktickým záměrem do závodu jde.

„Být v cíli před Františkem," zasmál se při protahování před závodem.

Důležité je přežít

Sedmnáctý Běh na Čerčanský chlum, Evžen Ge a František Cipl.

Především kvůli konkurenci jiných, pro jeho bydliště vzdálenostně příznivějších sportovních akcí, se na start běhu teprve potřetí postavil také šedesátiletý obyvatel hlavního města, Evžen Ge.

„Běhám po celé Evropě a samozřejmě, že i do kopců. Když se potkáme na trati s Frantou, honíme se," řekl vitální muž a loupl očima po Františku Ciplovi. Při otázce, na jaký čas se cítí, odpověděl vytrvalec s velkým úsměvem na tváři.

„Odhaduji, že to uběhnu, že to dokodrcám. Po loňských problémech s nohou, zakončených operací, jsem rád, že běhám," přiznal Evžen Ge, pro něhož byl závod skutečným naplněním olympijského hesla Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se. „A přežít," dodal k mottu se smíchem Evžen Ge.

Na hrudi s nulou

Sedmnáctý Běh na Čerčanský chlum, Pavel Novák.

Jako předseda občanského sdružení, které v Praze a okolí pořádá běhání do kopce, si čerčanský běh užil nikoliv jako organizátor, ale jako atlet také Pražan Pavel Novák. Na triku měl přišpendlené neobvyklé startovní číslo.

„Nula je přece také číslo," potvrdil s úsměvem na dotaz, zda se nejedná o nějakou recesi.

„Mám ho od pořadatelů," potvrdil dvaašedesátiletý muž s tím, že se jako nula rozhodně necítí a odhaduje, že se ve své věkové kategorii umístí tak do pátého místa. Čerčanský běh absolvoval už desetkrát a přiznal, že se mu na venkově běhá mnohem lépe, než ve velkoměstě.

„Pravdou ale je, že dneska, když jsem se byl proběhnout, bylo ve vzduchu cítit hodně kouře," potvrdil atlet.

Kopce jí prý nejdou

Sedmnáctý Běh na Čerčanský chlum, Vanda Kadeřábková Březinová.

Vanda Kadeřábková Březinová z Pětihost běhá už čtvrt století závodně. Navíc je atletickou trenérkou, která zájemcům o běhání sestavuje tréninkový plán, nebo jim pomáhá upravovat techniku běhu. A přes to, že to z bydliště na Benešovsko nemá daleko, byla na závodech v Čerčanech vůbec poprvé.

„Kopce mi moc nejdou," prozradila. „Protože jsem se ale zapojila do série Běžec Podblanicka, byla jsem na Nový rok na Konopišti, běžela jsem na Blaník a teď jsem tady, v Čerčanech," vysvětlila atletka, ale připustila, že není jisté, že by zvládla všechny závody zmiňované série, protože ji čekají sportovní podniky v zahraničí a také ligové starty.

Usměvavá žena také vtipně vysvětlila, jak je to s jejím běháním do kopců. „Jsou lidé, kteří s těma dokopcema nemají problémy, ale mě ty dokopce nikdy moc nešly a trápím se na nich. Naopak dobře mi to jde z kopce. Tady ale žádný zkopec nebude," zasmála se a čerčanský závod považovala za jakýsi svůj restart, protože její rodina minulý týden bojovala s virózami.

„Minulý týden mi opravdu nebylo dobře. Na trati to asi bude těžší, určitě to nepůjdu na krev. Uvidím, jaké budu mít ve své kategorii soupeřky," dodala Vanda Kadeřábková Březinová. „Samozřejmě, když to půjde, tak se porvu," potvrdila atletická trenérka.

VÝSLEDKOVOU LISTINU NAJDETE ZDE