„Světový pohár letos nahradí světový šampionát v Turecku. Souvisí to s vystoupením ČR ze stávající mezinárodní nohejbalové asociace FIFTA, která se stávala spíše zájmovým uskupením zemí balkánského bloku. Náš národní nohejbalový svaz, ač je nejstarším, s největší základnou a počtem organizovaných soutěží, nebyl dlouhodobě brán s tomu odpovídající vážností. Také některé další země měly tento problém. Proto řada států, včetně České republiky a Slovenska, se rozhodla pro vystoupení z FIFTA a vznik nové mezinárodní asociace UNIF. Protože počet členských zemí není ještě takový, aby byla zaručena na vrcholné světové akci nejen kvalita, ale i kvantita účastníků, dostala první mezinárodní akce UNIF přidělen statut „pouze“ světového poháru,“ popsal novinky v mezinárodním nohejbalovém hnutí předseda klubu Miloslav Ziegler.

Ze Šacungu na poslední soustředění před akcí vyrazila hned čtveřice hráčů (Doubrava, Kalas, Holub, Stejskal) a také trenér Buddeus, který se připravuje na roli asistenta trenéra českého národního týmu.

„Byla to moje první reprezentační akce, takže jsem se spíše rozkoukával. Zatím ještě nevím, jaké má se mnou reprezentační úsek svazu záměry, ale pro Světový pohár v Nymburce se mnou počítají na pozici asistenta trenéra Šmejkala. Co bude dál, to se uvidí. Pokud mám zhodnotit soustředění z pohledu hráčů Šacungu, tak nejlépe se jevil Doubrava, má letos parádní formu. I Kalas s Holubem mají jistotu nominace. Stejskal zůstane v pozici náhradníka, byla to jeho první reprezentační pozvánka, ale popral se s tím dobře. Mezinárodní jednodopadový nohejbal je mnohem náročnější jak na techniku, tak i fyzické schopnosti, než ten domácí dvoudopadový,“ řekl trenér Jan Buddeus.

MARTIN MARŠÁLEK