CENA OD PANENKY

Cenu mu předal mimo jiné i jeden z nejslavnějších fotbalistů celé československé historie Antonín Panenka, jenž legendárním dloubákem přihrál našemu národnímu týmu titul evropského mistra v roce 1976. „Já bych to takhle technicky nikdy nekopl, penaltu radši prorvu,“ smál se nový král benešovských sportovců.

NADUPANOU SPARTU VZDAL MOC BRZY

Turek vyrůstal v Pyšelích, v mládí ale přešel do Benešova a dnes třiatřicetiletý borec tu kroutí už patnáctou sezonu v A týmu. To je velká klubová oddanost, byť jednou přece jen na chvíli odešel. To si nadějného útočníka vybrala Sparta vedená tehdy Benešákem Jaroslavem Hřebíkem. Turek si ale v nejslavnějším českém klubu prakticky nezahrál a po půl roce svou šanci vzdal. Místo toho udělal krásnou kariéru doma a možná i to zohlednila komise vybírající nejlepší sportovce.

Z TROFEJE MU SPADLA BRADA

„Tohoto ocenění si opravdu vážím, absolutně jsem ho nečekal. Spíš bych čekal Petra Piláta nebo Libora Podmola, osobnosti známé i po světě. Ještě jsem to ani nevstřebal, je to vážně obrovské překvapení,“ usmíval se sympatický fotbalista, který roky sází góly ve žlutomodrém dresu.
V Benešově je ohromně oblíbeným sportovcem. Aby ne za dlouhé roky dobré práce pro zdejší fotbal. „Člověk za takovou dobu potká spoustu lidí, zažil jsem spoustu trenérů. V sestavě se pořád držím, pár gólů jsem tady nastřílel (bylo jich víc než 100!) a tohle vše se nějak rozkřikne. Něco občas napíšete vy novináři, možná i proto jsem dostal cenu,“ přemítal Martin.

Jaro bylo skvělé herně, pak ale odešla řada hráčů i trenér Veselý do Vyšehradu a vše bylo o něčem naprosto jiném. Z Benešova se rázem stal hlavní kandidát na sestup. „Ze začátku to vypadalo všelijak. Trénovalo nás málo, byla tam spousta dorostenců. Jenže postupně si vše sedalo,“ vzpomíná na začátek přípravy, v níž zůstali jen čtyři zkušenější borci. „Nějak jsme se snažili to tmelit. Navíc nový trenér Pepa Laštovka měl k mladým skvělý přístup. Žádné musíš, ale prostě hraj v klidu, co umíš, neboj se ničeho. Oni chytili šanci za pačesy, přitom i já jsem na začátku chvílemi říkal, že je toho mládí moc a nedopadne to dobře. Teď mají nabídky do vyšších soutěží.“

VÝHRA NA SPARTĚ BYLA TŘEŠNIČKOU

Benešovu se povedl úvod soutěže, nasbíral body, ale pak se situace začala zhoršovat. Odpověď byla rázná: mužstvo vyhrálo šokujícím způsobem přípravný zápas na Spartě a odpíchlo se k úchvatnému závěru soutěže, když z šesti zápasů pět vyhrálo. „Sparta, to byla jen třešnička na dortu, i když hodně sladká,“ směje se Turek. „Hlavně jsme potřebovali body z mistráků a ty přišly i proto, že jsme nenosili po Spartě nosy moc nahoru. Závěr jsme měli excelentní,“ rozplývá se chlapík, který na uplynulý rok nezapomene, ale že by byl jeho nejlepší v kariéře, to už se zamyslí.

„Já měl nejlepší asi v osmnácti, kdy jsem přešel z dorostu rovnou do áčka. Sice to tehdy byla jen divize, jenže já dal za půl roku dvanáct gólů a díky tomu jsem se dostal do Sparty. To bylo prostě skvělé,“ zasní se.

Jenže v konkurenci borců jako Šimák, Pacanda nebo Herzán musel mladý kluk na svou šanci čekat. Bohužel se jí nedočkal ani v béčku u trenéra Borise Kočího. „Áčko bylo nabité a ani tam nehráli všichni. Pak museli chodit do béčka a já moc šancí nedostal. Člověk v tréninku makal, Boris Kočí chválil, jenže přišel víkend, dorazili borci z áčka a já nehrál. To mi na chvíli fotbal znechutilo,“ přiznává s odstupem času Martin Turek.

KAM PŮJDE TUREK PO ŽNÍCH?

Udělal by s odstupem doby něco jiného, než sbalit na Letné kufry a hajdy zpátky do Benešova? Říká, že asi ano. „Měl jsem docela dost nabídek z menších klubů, z Plzně, Liberce, Jablonce. Také se tenkrát skládali fanoušci na novou Bohemku, kam mě lákal trenér Busta i Jirka Němec, s nímž jsem byl ve sparťanském béčku. V té chvíli jsem na to neměl chuť a to byla asi chyba. Na druhou stranu jsem si v Benešově zahrál dobrý fotbal, v klidu jsem si dodělal školu, dneska mám dobrou práci. Takže jsem spokojen.“

Hláška ze známého českého filmu Vesničko má středisková vyhrožuje tvrdě: Po žních půjdeš k Turkovi! Jenže kde bude Martin Turek letos po žních, pořád v Benešově? Nebo třeba v Nespekách, o kterých se v souvislosti s jeho jménem mluví nejhlasitěji? „U mě už jde hlavně o zdraví. Když se v přípravě jednou dvakrát zraním, už se mi nechce začínat dřinu znovu. Pak přemýšlíte, že v nižší soutěži vám bude lépe. Ovšem když je člověk zdráv, daří se mu, dá nějaké góly, tak zase uvažuje jinak. Už jsem ale v klubu avizoval, že bych ještě na jaře pomohl a pak bych to možná přenechal mladším. Uvidíme,“ dodal nejúspěšnější sportovec Benešovska Martin Turek.

Výsledky ankety

JEDNOTLIVCI
1. Martin Turek fotbal SK Benešov
2. Lukáš Holánek hokej HC Lev Benešov
3. Lukáš Svoboda atletika TJ Spartak Vlašim
4. Michal Kaňka hokej HC Lev Benešov
5. Jan Pikora judo SKP Benešov

TALENT DO 18 LET
1. Monika Fučíková basketbal BC Benešov
2. Josef Adamec atletika TJ Spartak Vlašim
3. Kateřina Dvořáková hokej HC Lev Benešov
4. Daniela Radová triatlon SK Benešov žije sportem
5. Eliška Kucharčíková atletika TJ Spartak Vlašim

KOLEKTIV
1. SK Benešov fotbal muži
2. BC Benešov basketbal muži
3. SKST Vlašim stolní tenis ženy
4. HC Lev Benešov hokej muži
5. TJ Spartak Vlašim atletika ženy

KOLEKTIV MLÁDEŽE
1. SK Florbal Benešov florbal tým gymnázia
2. Sellier & Bellot Vlašim fotbal starší žáci U14
3. TJ Spartak Vlašim atletika juniorky
4. HC Lev Benešov hokej 3. třída
5. HC Lev Benešov hokej mladší žáci

HVĚZDA DENÍKU
Nela Drábková cyklistika BB Racing