Nový mezinárodní pohárový seriál navazuje na předchozí pohárové seriály, hrané v letech 2002 - 2008 (Šacung byl mj. spolupořadatelem tří turnajů v Benešově). Letošní novinkou je ale především hra podle mezinárodních, jednodopadových pravidel a také, že sestavy nemusí být tvořeny pouze hráči jednoho klubu, ale mohou se vytvářet i z hráčů více oddílů.

Takovou sestavu vytvořil smečař Šacungu Jiří Doubrava, který hostoval v barvách švýcarského celku Riviera Tigers a svůj tým dotáhl do čtvrtfinále. V základní skupině formace skončila druhá a ve čtvrtfinále už nestačila na pozdějšího vítěze, sestavu Žatce. Výrazně hůře se vedlo druhé klubové sestavě Šacungu s Kadeřábkem, Holubem, Řehákem a náhradníkem Kalasem. Ta sice své první utkání s Čakovicemi ve skupině vyhrála, pak ale v dalším průběhu základní skupiny už uhrála jediný set a to na postup stačit nemohlo.

Šacung se ale přece jen medaile dočkal. Postarala se o to první klubová sestava Ešnera, Stejskala, Štěpaře a střídajícího Flakse. V poměrně příznivé skupině si zajistila postup do vyřazovací části z prvního místa. Ve čtvrtfinále už ale proti ní stál velmi těžký soupeř, první sestava slovenského mistra z Košic. Benešovští borci ale duel zvládli ve dvou setech a postoupili do semifinále. Tam je čekal pozdější vítěz, kombinovaná sestava Žatce. Tentokrát Šacung začal zápas velmi špatně a i přes zlepšení ve druhém setu na výhru neměl. Nakonec ale medaile cinkla, protože v souboji o bronz se benešovský celek oklepal ze semifinálové porážky rychleji než soupeř a zápas dovedl k třísetové výhře.

Nahrávač Šacungu Benešov Petr Stejskal dodal k pouti za turnajovým bronzem. „Využili jsme dobrého vylosování a základní skupinu vyhráli. Ale zase tak jasné to nebylo. Poslední zápas jsme hráli s maďarským Szolnokem a pokud bychom prohráli, turnaj by pro nás skončil. Vyhráli jsme ale první set, a tím měli postup jistý. S Košicemi ve čtvrtfinále to byl náš nejlepší zápas dne. Naopak semifinále s Žatcem nás nezastihlo v dobrém rozpoložení, soupeři jsme nadělovali dárečky v podobě našich chyb, a tím mu to hodně ulehčili. V zápase o třetí místo to bylo hodně vyrovnané, ale věřili jsme si a vyšla nám koncovka, navíc nám svým způsobem pomohli i nepřesní rozhodčí.“

MARTIN MARŠÁLEK