Celkem česká reprezentace z šampionátu vytěžila dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili, což v pořadí Poháru národů stačilo na stříbrnou příčku. Šampionát výsledkově ovládli Slováci, poprvé v historii vyhráli všechny hrané disciplíny a stali se tak evropskými vládci.

Na Doubravu ve finále trojic nečekal snadný úkol. Byl to zápas o vše, protože v předchozích dvou disciplinách sbírali tituly slovenské sestavy. Navíc právě Slováci šestkrát v řadě královskou disciplínu ovládli. Borci se lvíčkem na prsou bojovali srdnatě, ale na soupeře to nestačilo. Slováci zapsali už těžko uvěřitelný sedmý zářez své trvající zlaté série.

Jiří, ve skupině vás čekala Ukrajina a Francie. To asi byla pohodová jízda?

Proti Ukrajině se opravdu nejednalo o těžký zápas. Francie je už pár let na slušné úrovni a jejich smečař útočící nůžkami nám pár vrásek určitě přidělal.

Také ve čtvrtfinálové skupině na vás nečekal žádný z kandidátů medailových příček.

Ve trojicích je to dlouhodobý trend. My jsme od ostatních států o úroveň výš a kousek nad námi se pohybují Slováci.

V semifinále už přišlo Maďarsko. To jste v prvním setu vyprovodili „špinavým“ kanárem, celkem pak uhrálo jen pět míčů.

Z Maďarska jsme měly poměrně velké obavy, ve skupině totiž potrápili slovenský výběr. Jejich první smečař ovšem proti nám nezačal vůbec dobře a většinu útoků vyházel mimo hřiště, kleslo mu sebevědomí a byl střídán.

Slováci vyhráli šest šampionátů v řadě. Měli jste z nich ve finále respekt?

Už to ani nenazývám respektem, známe se poměrně dlouho a navzájem se už moc nepřekvapíme. Není to respekt, je to dlouhodobý rozdíl v taktice a sebevědomí.

První set ale Slováci zaspali a prohráli ho poměrem 6:11. Co rozhodlo o zisku setu?

Nezaspali, na bloku nezvykle úřadoval Radek Pelikán a k tomu se přidala i naše útočná síla. V prvním setu jsme je jasně přehráli.

Ve druhém setu se ale karta obrátila, nakonec z toho byla naše porážka 6:11. Proč byly oba sety tak odlišné?

Krátce po začátku setu došlo v naší sestavě k několika nevynuceným chybám, přestalo se bodově dařit na bloku a navíc se nebodovalo z technických úderů. Měl jsem z toho trochu pocit, že Slováci zařadili třetí rychlostní stupeň.

Třetí set dopadl pro nás také špatně, na Slováky chyběly čtyři míče. Opravdu nešlo ten průběh setu zvrátit?

Vždycky to jde zvrátit, ale k tomu chyběl bodový blok a přebývaly dvě chyby na útoku.

Trojice byly poslední hranou disciplínou. Musel to být dost skličující pocit poprvé v historii nezískat ani jeden titul?

Nevnímal jsem to tak. Skličující by bylo nehrát finále. Všechny nás samozřejmě mrzí, že jsme nedosáhli nejvyššího stupínku, ale nikdo z výpravy to nepovažuje za propadák. Každopádně o neúspěch se určitě jedná.

Jaký máš celkový pocit z šampionátu?

Pocity jsou smíšené. Organizace mi velmi připomínala okresní turnaj špatné úrovně. Ubytování na vysoké úrovni nepřebije tragickou organizační stránku.

Konečné pořadí disciplíny trojic:

1. Slovensko Brutovský, P.Perun, M.Perun, Makara, M.Žigala
2. Česko Pelikán, Mrákava, Bubniak, Doubrava, Chytra
3. Maďarsko Pál, Vincze, Dienes-Oehm, Pozderka, Ferencz
4. Francie Prigent, Robin, Gerhold, Captelao, Caramelle

MARTIN MARŠÁLEK