Na Benešovsku je sportovní střelba populární a dosahuje velmi dobrých výsledků i v zahraničí.

Historie klubu SSK Benešov sahá podle dvou stávajících členů Jiřího Skopce a Michaela Schuestra do roku 1974, kdy byl založen Sportovně střelecký klub Spoje Benešov. „Já jsem do klubu přišel v roce 1977 jako dorostenec,“ vzpomíná Jiří Měchura, současný předseda klubu, který má 25 členů, z čehož polovina je mládež do 18 let. O ně se starají tři trenéři. „Jako v každém amatérském sportu je to s trenéry vzhledem k jejich pracovním povinnostem složitější. Pokud se některý ze střelců dostane do Regionálního sportovního centra mládeže či juniorské reprezentace, pak již trénink probíhá ve spolupráci např. s reprezentačními trenéry.“

KLUB VYUŽÍVÁ SPOJENÍ S DDM BENEŠOV

Někteří členové klubu pracují jakou vedoucí střeleckého kroužku při DDM Benešov, kde se ti nejmenší zájemci učí základům střelby. „Vzhledem k dobré spolupráci s vedením DDM mohou talentovaní střelci pokračovat ve střeleckém sportu v našem klubu. Nejednou se nám stalo, že bývalí členové přivedli do klubu své děti či vnoučata,“ ukazuje předseda klubu, jak dostávají děti ke střelbě a dodává: „Snažíme se zajistit vhodné tréninkové možnosti, aby se mohli prosadit na soutěžích v republice, smysluplně se seberealizovat a využít tak volný čas.“

Se sportovní střelbou se začíná od 8 let vleže ze vzduchové pušky ve dvou kategoriích – do 12 a 14 let. Poté se střelec rozhodne, zda bude pokračovat v puškových či pistolových disciplínách. Vzduchová puška se střílí vstoje, malorážná – vleže, ve stoje a vkleče.

VYSTŘÍLELI EVROPSKÉ I SVĚTOVÉ MEDAILE

V Benešově trénují v zimní sezoně (říjen až březen), díky podpoře města Benešov, v pronajatých prostorách suterénu panelového domu, kde mají pět přitahovacích stavů a střílí se především vzduchové disciplíny, ať puškové či pistolové na 10 m. „Zkvalitnily se tím tréninky mladých střelců, což se projevilo v posledních šesti letech, kdy se několik dostalo do reprezentace,“ chválí podporu města Jiří Měchura.

V letní sezoně střílí SSK Benešov ze zbraní malorážných na venkovní střelnici na Kavčíně. Klub se zaměřuje na střelbu z pistole, především o disciplínu sportovní pistole – 30 ran na pevný terč a 30 ran na terč otočný ve vzdálenosti 25 m. Na ten se střílí šest pětiranných sérií, kdy je terč sedm vteřin zavřený a na tři vteřiny se otevře. Závodník musí zamířit, vystřelit a nejlépe trefit desítku. „To, že se disciplína musí natrénovat, předvedla na podzim v Austrálii naše odchovankyně Anička Dědová, když nastřílela na otočný terč 299 bodů ze 300 možných,“ je hrdý předseda SSK Benešov nejen na bývalou svěřenkyni, jenž se také stala, dvakrát Sportovcem roku na Benešovsku v mládeži, ale i na další úspěchy mládeže, ať je to Mistrovství kraje, republiky, Českého poháru, či medailová umístění na Mistrovství Evropy či světa.

V Benešově pořádají již 20 let Pohár města Benešova ze vzduchových zbraní, který je zároveň mistrovstvím Středočeského kraje a dorazí na něj asi 150 střelců, většinou mládežníků.

Předseda klubu je s podmínkami spokojený, i když je co zlepšovat. „Největší problém je asi získávání kvalitních zbraní. Jsou velice drahé a vzhledem k individuálnosti sportu má každý závodník svoji pro každou disciplínu,“ podotýká Měchura a dodává: „Závodní vzduchová pistole stojí okolo 40 tisíc, malorážné ještě víc. Díky podpoře Města Benešov se podařilo získat vloni v prosinci tři kvalitní vzduchové pistole.“

A co sportovní střelba přináší předsedovi klubu? „Pokud jsem měl dříve čas si vystřelit, případně zajet na závody, ať už ze sportovních zbraní či z předovek, tak rozhodně radost z výsledků, celkový klid a pohodu. To se nedá říct o poslední době, která je trochu hektická, pořád se vymýšlejí nová nařízení, která rozhodně nepřispívají rozvoji našeho sportu,“ ukazuje dvě strany mince Jiří Měchura.