První akcí celorepublikového významu byla úvodní čtyři kola nejvyšší mládežnické soutěže družstev – Extraligy mládeže, kde hráči Spartaku Vlašim obhajují mistrovský titul. Úvodní sraz kompletní západní skupiny se uskutečnil v Jizbici pod Blaníkem a úřadující mistři nastoupili ke všem zápasům v základní sestavě: Jiří Rýdl, Vít Kratochvíl, Nela Pýchová, Martin Horák, Vojtěch Filip a Richard Mládek. V téměř domácím prostředí se favoritům dařilo, když postupně porazili nováčka z Buštěhradu, Most, Klatovy i pražskou Bohemku. Tři kola před koncem základní části to tak vypadá na další postup do jarního finále A, v němž se nejlepší celky utkají o extraligové medaile. V Jizbici se nejvíce dařilo Rýdlovi a Filipovi, kteří vyhráli všechny partie, k úspěchu ale významně přispěli i všichni ostatní.

1. J Spartak Vlašim 4 0 0 12 18.0 15
2. PROMAT OAZA Praha 4 0 0 12 17.5 13
3. CHESS Most 2 0 2 6 8.5 5
4. ŠK Hradec Králové 1 2 1 5 12.0 7
5. Desko Liberec 1 1 2 4 12.0 8
6. Šachklub Sokol Klatovy 1 0 3 3 10.0 4
7. Sokol Buštěhrad 0 2 2 2 9.5 5
8. TJ Bohemians Praha 0 1 3 1 8.5 6

Legenda: Pořadí, družstvo, výhry, remízy, prohry, body, skóre a partie.

Nela Pýchová skončila na ME na 22. místě

Nejvýznamnějším podnikem s vlašimskou stopou bylo bezesporu Mistrovství Evropy mládeže v gruzínském Batumi (19. – 28. října). Zásluhou loňské senzační bronzové medaile z Černé Hory měla totiž právo účasti mezi nejlepšími mladými šachisty starého kontinentu 15 letá Nela Pýchová. Ta v průběhu devíti kol narazila na soupeřky z Ruska, Gruzie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Litvy, Chorvatska a Izraele a po třech výhrách, čtyřech remízách a dvou porážkách obsadila s pěti body 22. příčku.

Vzhledem k tomu, že Nela hrála v kategorii dívek do 16 let coby mladší ročník, je její výsledek velmi dobrý. Pokud se akce zúčastní i napřesrok, bude mít velkou šanci své umístění ve stejné věkové skupině ještě vylepšit. Nela Pýchová je už zkušenou reprezentantkou České republiky, od roku 2009 se zúčastnila tří MS (v Turecku, Brazílii a Slovinsku) a čtyř ME (v Praze, Černé Hoře a teď podruhé v Gruzii).

Richard Mládek bral na republice bronz

Poslední říjnový týden se konalo v Harrachově Mistrovství Čech mládeže do 16 let, kterého se zúčastnilo 312 hráčů, jenž bojovali nejen o medaile, ale také o postupy na březnové MČR. Vlašimský oddíl reprezentovalo 12 šachistů a po týdenních bojích se z nich nejvíce radoval Richard Mládek, jenž v kategorii do 14 let vybojoval skvělé třetí místo! Dvanáctiletý Ríša hraje šachy závodně teprve dva roky, přesto už dosáhl několika pozoruhodných úspěchů – ten z Harrachova je zatím jeho největším.

Pátý skončil Jakub Voříšek, jemuž v cestě na stupně vítězů zabránil jen nepovedený závěr partie posledního kola. Petra Píšová mezi dívkami do 12 let umístila na šesté příčce.

V Krkonoších byla Vlašim vidět i v otevřených doprovodných turnajích, hlavně zásluhou Iva Hradeckého (3. místo ve FIDE Open) a Jana Sadila (2. místo v Národním Open).

ONDŘEJ MATĚJOVSKÝ