Australian FMX Grand Prix narušilo počasí, disciplína freestyle motokros se musela zrušit kvůli větru. Právě kvůli náročným podmínkám měl v kvalifikaci pád Filip Podmol. „Před kvalifikací jsme se s bratrem domluvili, že pojedeme lehčí triky, jenže on se rozhodl i přes vítr skočit jeden z nejtěžších triků – otočku o 360 stupňů. Vítr mu zpomalil rotaci, trik nedotočil, následoval pád na bok a při dopadu ho to semlelo," popisoval dramatickou událost Libor Podmol.

„Zprvu jsme si mysleli, že se jedná o naraženiny a otřes mozku. Po rentgenech se ovšem zjistilo, že má několik zlomenin. Byl jsem s ním po celou dobu v nemocnici a do kvalifikace nenastoupil," popisoval Libor, který v nedělní soutěži automaticky dostal v prvním kole nejsilnějšího jezdce z kvalifikace – Novozélanďana Nicka Franklina.

Libor si vzal slova bratra k srdci a vyhrál

Toho však Podmol porazil a také v dalších kolech vyřazovacích duelů ho nikdo nepřekonal. Český freestyle motokrosař se tak stal australským mistrem disciplíny Speed and style, kde se měří rychlost a zároveň rozhodčí hodnotí šest triků. „Po celou dobu závodu mi v uchu zněla bratrova slova: „Když už je to tahle na prd, tak aspoň vyhraj. Tak jsem to udělal. Momentálně jsem s bratrem v Austrálii v nemocnici a uvidíme, kdy ho pustí. "
Filip Podmol si přivodil další zranění po kratší době. V srpnu minulého roku si vážně zlomil holenní a lýtkovou kost během mistrovství České republiky ve freestyle motokrosu. Několik měsíců nemohl závodit.

Libor Podmol byl nadšený z formule 1

Kromě freestyle motokrosu se Libor Podmol poprvé naživo seznámil s F1. „Popravdě, formuli 1 už pár let nesleduji, ale v Austrálii jsem ji viděl naživo z první řady a asi se stal ze mě zase fanoušek F1. Moc mě to bavilo. Úvodní závod byl podle zkušených diváků jeden z nejzajímavějších za posledních několik let," dodal dvojnásobný nejlepší sportovec Benešovska, který také potkal Lewise Hamiltona, aktuálního mistra světa ze stáje Mercedes. „Jenom jsme se míjeli, když jsem šel z jedné z mých tiskovek. Až se stanu několikanásobným mistrem světa, tak ho pozdravím víc," smál se Podmol.

„Pilník" si doma skočil s výhercem soutěže

Petr Pilát do Austrálie neodcestoval, ve svém tréninkovém centru se připravoval na další závody a hlavně skočil salto s výhercem jeho vyhlášené soutěže o nejkreativnější dílo s jeho tematikou. Pilátovi se před rokem stala málem osudová nehoda – z pěti metrů dopadl při tréninku na řídítka. Dvacet minut byl v bezvědomí. „Po příletu helikoptéry jsem procitnul, ale nic si nepamatuji. Doktoři mi spravili několik kostí, bylo tam přes deset zlomenin. Měl jsem krvácení do mozku, museli mi vzít žlučník, o řídítka jsem si roztrhal játra, udělala se mi modřina na plicích," popisoval výčet zranění Pilát.

Jak na to s odstupem roku vzpomíná? „Vzal jsem si z toho to nejlepší. Všechno dobře dopadlo, bojoval jsem a dostal se z toho hodně rychle."

JIŘÍ UHLÍŘ