Fanoušci freestyle motokrosu se mají na co těšit. Na prvním seriálu nejvyšší celosvětové soutěže se v německém hlavním městě Berlíně představí s novými triky i všichni největší kandidáti na titul – Rob Adelberg z Austrálie, Maikel Melero ze Španělska a David Rinaldo z Francie.

Urvat nějaké body do seriálu MS se pokusí i český jezdec, mistr světa z roku 2010 a vítěz amerických X-Games, Libor Podmol. „Pojedu na jistotu, budu se snažit zajet čistou jízdu. Vím, že Rob, Maikel i David mají nové triky, na ně zatím stačit nebudu, ale důležité bude urvat aspoň nějaké body do seriálu mistrovství světa," říká Podmol a dodává: „Je to ale pořád freestyle motokros, může se stát cokoliv. Jakmile se vrátím z Berlína, začnu makat na nových tricích, noha bude o pár týdnů lepší a já taky, tak uvidíme."

Závozník ze Znosimi u Vlašimi se po urychlené rekonvalescenci, kterou si mohl dovolit díky speciálně léčbě, přemístil na konci ledna z Čech do Španělska, kde se již třetí zimu připravuje na sezónu.

„Noha mě stále bolí, ale je to normální. Holt to musím přetrpět a ještě pár měsíců mě to asi bolet bude. Důležité ale je, že noha vydrží zátěž na motocyklu. Bolest zvládám, je to stav mysli," říká Libor Podmol, který je momentálně velmi dobře pozitivně naladěn a dodává: „Na první závod se těším, samozřejmě nečekám zázraky, ještě jsem se ani nestihl dostat do formy, kterou jsem měl před zraněním, ale necítím se úplně zle. V pondělí jsem do molitanu zkoušel i mé těžší triky a celkem to šlo. Hlava stále ví, co má dělat, a to je důležité."

Ve Španělsku nyní tráví čas buď na motorce v jednom z nejlepších FMX parků s dalšími hvězdami freestyle motokrosu, nebo se synem na pláži. Před několika dny ho třeba naučil jezdit na kole. „Letos tady máme dobrou lokaci, bydlíme přímo u pláže, což rodince i mně dodává pohodu. Ranní strečink s meditací a běh v hlubokém písku je výborný pro můj kotník i mysl. Trénuju s bratrem, Španěly a nyní je tu se mnou i můj kamarád Rob Adelberg, takže tréninky jsou plné zábavy a vzájemného hecování," komentuje přípravy na seriál MS vítěz amerických X-Games.

Nejlepší freestylový český závodník se v letošní sezóně poprvé představil před 14 dny na exhibici Masters of Dirt v Rakousku, kde se svými kamarády dokázal čtyřikrát vyprodat vídeňskou Stadthalle. „Bolelo to, ale bylo to super, znovu si zajezdit s klukama, s bratrem jsme odjeli skvělé synchro a vůbec atmosféra byla úžasná," vzpomíná na své první vystoupení po úraze Libor Podmol, nejlepší sportovec Benešovska za rok 2014.

MARIE LAFANTOVÁ