Díky druhému místu se Podmol dostal do vedení evropského šampionátu. „Po dvou měsících, ve kterých jsem se trápil se zraněními, je to parádní výsledek," dodal mistr světa z roku 2010.

Podmola sužovala především kýla, se kterou byl koncem dubna na operaci. Ještě předtím s tímto zdravotním handicapem vybojoval na minulém závodě evropského šampionátu v Mnichově druhé místo. Na stejné příčce skončil také v Hamburku. „Tělo se už konečně dostává do stoprocentního stavu. I když jsem po operaci trénoval prakticky týden, s mými finálovými skoky jsem velice spokojený," pochvaloval si Libor Podmol, který v Hamburku předvedl divákům také Volt, tedy otočku kolem své osy nad letící motorkou ve vzduchu.

„Volt je strašidelný trik, naposledy jsem ho skočil před třemi měsíci na mistrovství světa v Berlíně. Jsem moc rád, že jsem ve finále dal pět úspěšných pokusů," doplnil Podmol, který s 36 body vede evropský seriál freestyle motokrosu.

O čtyři body za ním je úřadující mistr světa Španěl Maikel Melero, který skončil na pátém místě. „Konkurence byla opravdu silná, každý ze šesti kluků mohl klidně vyhrát. Když jsem v kvalifikaci udělal chybu, myslel jsem si, že se do finále nedostanu," popsal Podmol, jehož mladší bratr Filip si ve finále přivodil výron kotníku, když špatně došlápl po dopadu s motorkou na zem a jízdu předčasně musel ukončit.

„Bylo to pro mě stresující, když jsem ho viděl svíjet v bolestech. Filip se mě snažil ale před mojí jízdou nerozhodit, mávl, že je v pohodě, zřejmě si prošlápl kotník," doplnil Podmol.

I PŘES FINÁLOVOU NEÚČAST JE PILNÍK SPOKOJENÝ

Po komplikovaném poranění nohy se vrátil do závodů také Petr Pilát, v Hamburku se však do finále neprobojoval. „Noha sice pořád bolí a bude ještě nějakou dobu bolet, protože vazy byly ošklivě poničené. Na nepostupu do finále, to ale nemělo vliv, udělal jsem nesmyslnou chybu v kvalifikaci, když jsem neprotáhl salto. Naštěstí jsem neměl pád," nechtěl se populární „Pilník" vymlouvat na zranění a podotkl k sedmému místu: „Teď je level jezdců tak vysoko, že uděláte jednu malou chybu a je konec s nadějemi. Pokud bych nechyboval, tak jsem byl v kvalifikaci tak čtvrtý. Přesto jsem s výsledkem i body spokojený.

Petr Pilát je rád, že je po zranění zpátky mezi „svými", a jelikož jsou další mistrovské závody až koncem října, tak chce pořádně potrénovat.
Teď již má Petr Pilát v hlavě svoje již 12. Pilníkovo pozdní odpoledne, které se uskuteční 8. července v jeho tréninkovém areálu v Čerčanech. To se i letos pojede v rámci Mezinárodního mistrovství ČR ve freestyle motokrosu a bude na něm opět řada doprovodných akcí. „Dorazit by měli jezdci na BMX kolech, diváky jako minule ohromí gymnasté na trampolíně a samozřejmě živá atraktivní muzika," nechtěl být konkrétní Pilát, úřadující domácí mistr.

Jací dorazí na tradiční akci v Čerčanech jezdci, to zatím rovněž jisté není. „Vstupné je dobrovolné, z čehož platíme záchody a další nutné věci. Freestyle motokrosaři sem vždycky dorazí hlavně proto, aby si užili den s diváky. S několika zahraničními závodníky jsem ale v kontaktu," doplnil Pilát, který už připravoval jedenáct ročníků a na ten minulý dorazilo 6 tisíc lidí.

JIŘÍ UHLÍŘ