Slušné počasí přilákalo do přírody na Benešovsku davy běžců. Na začátku března si v hlavní půlmaratonské kategorii otestovalo svou formu hned 248 závodníků, další více než stovka nadšenců se zúčastnila štafet nebo kratšího běhu na sedm kilometrů.

Příznivé podmínky se projevily i na časech, na Konopišti totiž padaly rekordy.

V kategorii mužů se z triumfu radoval Petr Pechek, uznávaný a zkušený běžec, který do středních Čech přijel z Podkrkonoší. Jeho výkon šokoval všechny přítomné i pořadatele. Náročnou trať zvládl v čase 1:15:00,84. Dalšího v cíli porazil o více než čtyři minuty.

"Nebyl prostor se kochat krásným prostředím. Když jsem viděl mezičasy, řekl jsem si, že bych to na rekord mohl zkusit," vyprávěl Pechek, jenž se letos chystá na "stovku" v Plzni nebo Pražský maraton. Odtamtud už má řadu medailí: třikrát se dokonce stal českým šampionem.

Mezi ženami slavila Lenka Šatavová, která jako jediná zástupkyně něžného pohlaví stlačila čas pod hodinu půl - 1:28:58,05. Nezaostala příliš za svým loňským výkonem v Pražském půlmaratonu, což vzhledem k terénu a značnému převýšení sama nečekala.

"Byla jsem překvapená, že se mi běželo hezky, protože jsem před týdnem absolvovala jiný závod. Ke startu jsem se rozhodla na poslední chvíli, v pátek," líčila vítězka pocházející z Tábora.

Blahopřála jí Michaela Hrubá, známá to výškařka, česká reprezentantka, která předávala medaile.

Z osobností na Konopišťském půlmaratonu lze zmínit i Luboše Hilgerta, bývalého kajakáře a syna olympijské vítězky. Ve své kategorii byl druhý.

Během slavnostního vyhlášení došlo k momentu, který přihlížející rozesmál. Organizátoři při stavbě stupňů vítězů popletli umístění druhého a třetího místa, a tak první diplomy přijali nesprávní adresáti. Nakonec se vše promptně vyřešilo. Přestavbou pódia.

Snímky z vyhlášení vítězů:

Fotogalerie: Konopišťský půlmaraton, 4. ročník (9. března 2024), stupně vítězů

Nikdo se nezlobil, nikdo se netvářil kysele. A tu největší únavu zahnala gulášová polévka (případně banán, čokoláda, koláč nebo chléb se škvarkovou pomazánkou) v cíli.

Spokojení běžci si pak otevřeli kalendář v mobilu. Pořadatelé totiž během dne informovali, že už mají termín pro 5., jubilejní ročník Konopišťského půlmaratonu. Uskuteční se 15. března roku 2025. Na stejném místě, pod zámkem a místním medvědem.