Grandslamové semifinále si Muchová zahraje podruhé v kariéře, poprvé této mety dosáhla na Australian Open. Proti finalistce turnaje z roku 2021 a nynější 333. hráčce světa Pavljučenkovové, která vynechala většinu minulé sezony kvůli zranění kolena, zahrála 21 vítězných míčů. Ruska doplatila na 29 nevynucených chyb.

Tenistka 1. ČLTK Praha srovnala s Pavljučenkovovou bilanci vzájemných zápasů na 2:2 a navázala na předloňský triumf ze 3. kola Wimbledonu. Do semifinále Roland Garros se dostala jako první Češka po Barboře Krejčíkové, jež zároveň v roce 2021 pařížský turnaj vyhrála. Poslední českou semifinalistkou grandslamu byla Karolína Plíšková před dvěma lety ve Wimbledonu.

„Mám z toho opravdu velkou radost. Není mi to jedno. Je to pro mě skvělý výsledek a moc si ho vážím. Jen jsem pořád ještě v turnaji, takže se snažím soustředit na další zápas. Asi proto vypadám tak klidná,“ řekla po utkání Muchová.

Čtvrtfinále bylo naopak konečnou pro Marii Bouzkovou ve čtyřhře. Se Španělkou Sarou Sorribesovou prohrály 5:7 a 3:6 s americko-australskou dvojicí Nicole Melicharová-Martinezová, Ellen Perezová.

Česko-španělská dvojice se mezi osm nejlepších dostala po diskvalifikaci páru Miju Katóová a Aldila Sutjiadiová poté, co Japonka trefila sběračku míčků. Bouzková se Sorribesovou celý incident reklamovaly u rozhodčího, za což si později vysloužily velmi negativní reakce bývalých tenistů či expertů.

Trápení na brejkbolech

Muchová, přemožitelka světové osmičky Marie Sakkariové z úvodního kola, vstoupila do utkání na hlavním kurtu Philippa Chatriera brejkem a v páté hře si vypracovala dalších pět brejkbolů. Ani jeden ale nevyužila a Pavljučenkovová vzápětí srovnala na 3:3. V závěru sady sice Muchová po dalším získaném servisu soupeřky set za stavu 5:4 nedopodávala, podařil se jí ale další brejk a ve 12. hře set ukončila.

Před zraky rodičů pokračovala česká tenistka v agresivní hře i ve druhém setu. Znovu získala proti přemožitelce Linda Fruhvirtová z 1. kola brzy brejk. Pavljučenkovová sice dokázala předchozí tři zápasy vždy po ztrátě prvních setů otočit, Muchová ji ale příležitost nedala. V páté hře prolomila soupeřčin servis ještě jednou a dopodávala duel za hodinu a 40 minut do vítězného konce.

„Od začátku obou setů se mi dařilo, což mi pomohlo. Nasťa hrála velmi agresivně, možná bych řekla i riskantně. Já jsem měla úvody obou setů dobré a také se mi podařilo je dobře ukončit. Jsem ráda, že jsem postoupila a vyhrála ve dvou setech,“ dodala Muchová.

Poté, co Pavljučenkovová poslala poslední míček do autu, se Muchová jen úlevně usmála. Na turnaji vyhrála ve dvou setech čtvrtý z dosavadních pěti zápasů.