Ke karate se dostal ve 12 letech, když ho k němu přivedl jeho kamarád z benešovské Základní školy Jiráskova, který už se však sám tomuto sportu nevěnuje. Jan Trpík od počátku trénuje v klubu Sanchin-Dojo Benešov a právě na karate jej zaujala tvrdá disciplína a velký respekt, jenž se striktně dodržuje.

V závodovém období má tréninky pětkrát týdně zhruba hodinu a v mimozávodovém období dvakrát týdně hodinu a půl až dvě hodiny. Navíc ještě již druhým rokem v Benešově trénuje dvakrát týdně děti a dospělé-začátečníky v sebeobraně.

Nikdo z rodiny se sice karate nevěnoval, ale Jan Trpík má její velkou podporu. I proto je majitelem hnědého pásku, chtěl by však získat černý, stejně jako se stát mistrem ČR v jiné váhové kategorii a prosadit se také v zahraničí.

Ve svém volném čase však neodmítne žádný sport. Chodí například cvičit do posilovny a hraje fotbal za domácí klub ve Struhařově.

Po maturitě na vlašimské obchodní akademii by rád studoval práva, přitom stále dělal karate, ale chtěl by zkusit i něco „bojovějšího“, například smíšené bojové sporty v MMA.

A čím by Jan Trpík nalákal nové zájemce o karate? „Kromě „boje“ se při tomto sportu užije i spousta zábavy, nechybí ani mimotréninkové akce, večírky, cvičení v zahraničí, ale důležité rovněž je, že se na karate schází skvělá parta lidí,“ řekl.

Tomáš Lichtenberg