V Čáslavi se na 5. kole Polabské ligy sešlo 180 judistů a judistek z 20 oddílů. Smíšené družstvo Benešova (17 judistů a judistek) obsadilo velmi dobré páté místo (nejlépe v seriálu), z nichž tři závodníci vybojovali první, čtyři druhá a čtyři třetí místa.

Claudie a Udo Grewe ve svých „vahách „ vyhráli. Claudie v konkurenci dvou dalších benešovských závodnic, když zápasy s Viktorií Fuksovou i Míšou Houdkovou byly vyrovnané. Udo, i když byl ve své váze nejlehčí, nedal žádnému ze soupeřů nejmenší šanci a ukončil utkání před limitem.

Největší bodový podíl na celkovém výsledku měl „klan Kahounových". Johana si odvezla zlatou medaili. V prvním kole porazila kolegyni z družstva Míšu Čuříkovou po boji chvatem v závěru oceněným na ippon. V dalším kole jí sice Míša porážku oplatila, ale protože její výhra byla oceněna nižšími body, Johana si odvezla zlato. Pepík Kahoun postoupil ze skupiny a vítězstvím v semifinále následného „K.O." pavouka se probojoval do finále. V něm byl aktivní, ale o vítězství soupeře rozhodla jedna úspěšná akce v polovině zápasu. Jan Kahoun výborně začal, vítězstvími ve skupině se kvalifikoval do následných vyřazovacích bojů. Tam byl úspěšný v prvním kole, ale v semifinále prohrál a skončil tak třetí.

Katka Myslivcová začala aktivně, ale v polovině nezablokovala nástup soupeřky a prohrála. V dalším boji se již vyvarovala chyb a zajistila si stříbro. Stejně si vedly i Viktorie Fuksová a Míša Čuříková, které také na úvod prohrály, ale poučily se a díky dalším výhrám si odvezly stříbro.
Bronzové pozice obsadili vedle Jana Kahouna i Jiří Piskač a Lukáš Čuřík. Oba obsadili po dvou výhrách a jedné prohře ve skupině druhá místa. V semifinále se snažili, ale pozdější vítězové kategorií je porazili.

Velmi blízko medailí byli i Jiří Vokál (nejmladší zástupce Benešova). Začal výborně, vyhrál skupinu, ale dvě vteřiny před koncem čtvrtfinále přišel kvůli nezkušenosti o výhru a obsadil tak dělené páté místo. Stejného umístění dosáhl i Kryštof Křížek, když po dobrém výkonu ve skupině poražen v prvním kole následného pavouka. Lukáš Novák bojoval, po dvou prohrách zvítězil a v zápase o bronz byl dlouho aktivnější. Jenže prohrál a obsadil tak nepopulární bramborovou pozici. Matěj Benák a Roman Fuksa se snažili, ale nepodařilo se jim postoupit z bojů ve skupinách.

Dvě pátá místa z republiky dorostu

V Plzni se konalo Mistrovství ČR dorostu. Díky bodům získaným na turnajích Českého poháru se kvalifikovali na republiku Jan Pikora a Andrea Maršíčková. Honza začal v nejpočetněji obsazené kategorii (22 závodníků) výborně. Traxlera z Prachatic, i když měl vyšší „pásek", se nezalekl.

ablokoval všechny jeho pokusy o chvat. Výborně zvládl přechod do boje na zemi, kde se mu podařilo perfektní škrcení, které soupeř okamžitě vzdal. Ve čtvrtfinále nechal domácího protivníka útočit a dvěma kontrachvaty ukončil zápas ještě před limitem. Tím se probojoval mezi čtyři do semifinále, kde svedl dlouho vyrovnaný boj s pozdějším celkovým vítězem Pírkem z Hranice. Honza dlouho držel nerozhodný stav, ale soupeř se prosadil chvatem v poslední minutě. Boj Pikory o bronz s plzeňským Melicharem byl dlouho nerozhodný. V poslední minutě však domácí judista získal vedení yuko. Honza se snažil o vyrovnání, riskoval a protivník toho dvacet vteřin před koncem využil a vyhrál. Páté místo je historicky nejlepším umístěním benešovského závodníka v této věkové kategorii.

Stejně blízko medaile byla i Andrea Maršíčková. V prvním kole podlehla soupeřce ze Sušice, když po nadějném úvodu nezablokovala atak soupeřky. V opravách již byla úspěšná a vítězstvím v boji na zemi se probojovala do zápasu o bronz. V tom ale nestačila na rychlost protivnice, byla v defenzivě a soupeřka jí porazila chvatem na konci první minuty.

Odchovanec Benešova Adam Vojta startující za Litoměřice vybojoval stříbrnou medaili v kategorii do 81 kg.

ALEŠ PIKORA