Družstvo SKP Benešov obhajovalo unikátní tři předchozí vítězství. Z jedenadvacetičlenné výpravy se vybralo pětičlenné družstvo (podobné jako vloni) – „mládě“ Lucka Bartůšková, mladší žák Tomáš Pikora a starší žáci Martin Kudrna a Adam Vojta a nováček Udo Grewe, se pokusilo o čtvrtý štítek na putovní pohár.

Čtyři prvenství ve družstvech

První se do turnaje zapojila Lucka Bartůšková, která se opět prosazovala dynamickými útoky. První dva kluky „vyřídila“ a lepší byla i v semifinále, ale soupeř využil jejího jediného zakolísání a v boji na zemi ji porazil. Zápas o třetí místo Bartůšková zvládla s přehledem, když silového soupeře „udržela“ na zemi.
Udo Grewe nedal soupeřům žádnou šanci. Od prvního kola se mu dařilo rychlým pohybem předcházet protivníky v nástupech. Postupně porazil tři soupeře - všechny na ippon před časovým limitem.
Tomáš Pikora měl v prvním kole těžký los, ale po boji porazil Suchardu (5. z nedávného Mistrovství ČR). V dalších kolech se mu již „dařil“ jeho chvat – seio nage, kterým vyhrál jak semifinále, tak i finále.
Oba starší žáci, jak Martin Kudrna, tak Adam Vojta byli ve svých vahách suverénní. Kudrna se „opravdu popral“ jen ve druhém zápasu, který přesto zakončil hodem na ippon. Další tři ukončil během první půl minuty – rekordní byl jeho hod chvatem ko soto gari ve třetí vteřině zápasu.
Adam Vojta vyhrál bez vážných problémů, když jeho nasazení nedokázal žádný ze soupeřů dlouho odolávat. Prosazoval se především chvatem soto maki komi.
Sčítání bylo dlouhé, ale Benešovu se podařilo nečekané – obhájil titul před družstvy Poběžovic (3. místo) a extraligovým družstvem USK Praha.

Tichý bral zlato

Úspěšně se prali i další Benešáci. Ondra Tichý si odvezl zlatou medaili, když se mu dařily hlavně podmety. Lucka Dvořáková obsadila druhé místo, když v semifinále porazila nebezpečného Humheje z Kralup a i ve finále se snažila. Stříbrnou medaili si odvezla Viktorka Fuksová. Ta sice v prvním kole podlehla zkušenější soupeřce, ale v dalších zápasech si s agresivními a silovými soupeřkami poradila – technicky je „přehrála“.
Do finále se soustředěným výkonem a dvěma výhrami probojoval i Josef Kahoun. Tam bojoval, ale soupeř využil jeho zaváhání.
Andrea Maršíčková se snažila, ale proti vyšším soupeřkám se prosazovala těžko. Třetí místo obsadili Roman Fuksa, kterému finále uniklo jen těsně, Claudie Grewe si vybojovala bronz proti samým klukům, Josef Chmel obrátil nepříznivý vývoj zápasu o bronz v posledních vteřinách utkání a zkušenosti sbírající Matěj Gruber měl tři vyhrané zápasy.
Statečný výkon podali i další z Benešova: Jan Kahoun, Kryštof Křížek, Petr Pokorný, Míša Růžičková, Vojta Kubias a Ondra Božovský se snažili, ale na stupně vítězů tentokrát nedosáhli.

Fanta v mužích vybojoval bronz

„Večerní program“ měl jediný startující muž za SKP – Ondřej Fanta. V prvním kole porazil Ukrajince Budanova. Ve druhém kole hodil Pietroška chvatem seio nage na ippon hned v úvodu. I v semifinále proti pozdějšímu vítězi se mu podařil chvat oceněný zuko v úvodu zápasu. Potom se ale začal prosazovat silnější soupeř, který Fantu porazil držením v boji na zemi. Zápas o bronz s dalším domácím borcem benešovský judista ukončil vítězstvím na ippon před limitem.
Bylo jedno z našich nejúspěšnějších soutěžních kolektivních vystoupení,“ měl radost po závodech trenér Aleš Pikora.

ALEŠ PIKORA