„Paní Janečková, která dávala dohromady Středočeský kraj, hledala mezi hokejisty rychlé bruslaře. Tak jsme byli na čtyřech trénincích, ze kterých se probojoval až na olympiádu v rychlobruslení," popsal otec Radek Procházka, kapitán hokejistů Benešova, jenž také objasnil, proč nejel syn na olympiádu jako hokejista: „Radek je ročník 2000 a ve svém věku reprezentuje Prahu, protože hraje za Spartu. Jenže na olympiádě by musel hrát za ročník 1999 a za Středočeský kraj, protože tam hrají kluci z místa bydliště. A tam ho nikdo nenominoval, trenér Pěkný měl dost hráčů."

Přesto byl Radek Procházka starší rád, že se syn na olympiádu mládeže dostal, i když jako rychlobruslař. „Bylo to na poslední chvíli. Je sice týden mimo školu, ale zase je to pro něj něco jiného. Olympiáda mládeže je vedena jako seniorská, takže to je paráda pro děti. Zažily zapalování ohně, ohňostroj, mají sportovní stejnokroj, různé programy, chodí fandit na jiné disciplíny a samozřejmě budou i před závody trénovat," bere olympiádu pro syna, jehož při závodech bude sledovat, jako plus do další kariéry, přesto ho vidí na ledě v budoucnu jako hokejistu: „Tohle je jako zpestření a doplněk hokeje. Nic víc od toho neočekávám, i kdyby uspěl."

Radek má šanci na delších tratích

Procházka se představí ve čtyřech závodech. Ve středu v jednotlivcích – 111 metrů (1 kolo) – super sprint a na 500 metrů (4 až 5 kol). Ve čtvrtek a zakončí svoje účinkování na hrách závodem na 333 metrů (3 kola) a štafetami. „Když jsme jezdili k Pytlíkovi na Hokej talent Academy tak soutěž na rychlost před třemi roky vyhrál. Bruslařsky je na tom dobře, ale vyhovují mu spíše delší tratě, protože má dlouhé nohy a lepší skluz než menší, kteří zacupitají nohama a mají rychlejší starty," vysvětluje kapitán hokejistů Benešova, kde má syn Radek největší šanci na úspěch, i když pojede proti o rok starším klukům a s povzdechem dodává: „Olympiáda je jednou za dva roky a letos jedou ročníky 1999 a 2001, Radek je 2000, a tak jede již starší žáky."

Závody se nejedou v bruslích na rychlobruslení, ale v hokejových. „Ještě budou mít na sobě hokejovou helmu, nějaké šusťáky, bundu a obyčejné rukavice," popsal Procházka oblečení, které je proti rychlobruslení jiné.

Třináctiletý Radek Procházka hraje již od páté třídy za Spartu Praha a je obránce po tátovi. „Kvůli růstu ho bolely kolena, a tak musel mít sezonu volnější. Teď už se z toho dostal a myslím si, že hraje na dobré úrovni," pochválil syna, kterého trénuje v osmé třídě Jiří Kročák, jenž byl kapitánem při posledním titulu Sparty Praha v sezoně 2005/2006.