„Loňský jubilejní ročník přilákal na start u vlašimského zámku rekordních dvě stě dvacet sedm atletů, letos je jich týden před startem přihlášeno už bezmála čtyři sta a dá se očekávat, že další ještě přibudou," informoval hlavní organizátor Zimního běhu na Blaník Ondřej Pojmon.

Připomněl, že letošní běh bude dokonce s mezinárodní účastí. Mezi přihlášenými je i jeden účastník z Polska.

Novinkou však budou kratší trati pro každého. Při letošním zimním klání amatérských i profesionálních běžců jsou nově přidané tratě, aby si běhání užili i ti, kteří si netroufnou na šestnáctikilometrovou trať s náročným profilem.

„Přidali jsme pětikilometrovou trať nazvanou Uklouzaná pětka a takzvanou Vlašimskou desítku. Tratě jsou určené pro amatéry a hobbíky, které nebaví ležet u televize. Poběží se zámeckým parkem, na trati jsou dva kopečky, kterých není třeba se bát. Chceme, aby si běhání užil každý," přiblížil novinku organizátor Ondřej Pojmon, který si pochvaluje vysoký počet přihlášených a to ve všech věkových kategoriích, mezi nimiž je registrována také více než stovka žen.


Hojná účast na tradiční lednové akci, která jistě přesáhne čtyři stovky běžců, je způsobená i vložením dvou doprovodných běhů.
Na Uklouzanou pětku v zámeckém parku se dosud zaregistrovalo přes padesát amatérů. Vlašimské desítce před tratí na Blaník či Uklouzané pětce dá přednost o čtyřicet běžců více. Nejvíc atletů se ale chystá na trať vedoucí na bájný Blaník. Těch se do startovní listiny už týden před startem zapsalo přes 250.


Historie tohoto extrémního běhu se začala psát hluboko v sedmdesátých letech minulého století. Za tu dobu se místo startu několikrát stěhovalo. Startovalo se například na starém atletickém stadion, poté se start přestěhoval ke sportovní hale v centru města a později se na trať vybíhalo od budovy vlašimské Obchodní akademie.


„Nyní se už několik let startuje od vlašimského zámku, kde je také cíl, občerstvení ve formě tradičního guláše a zázemí pro účastníky běhu," poznamenal organizátor.


Zimní běh na Blaník startuje u vlašimského zámku v sobotu 17. ledna v 10 hodin.

KAREL CHLUMEC