V sobotu se rozjíždí nový ročník okresního futsalu. Jsou nějaké změny v pravidlech nebo vše zůstává při starém?

Je to poprvé, kdy nemusíme kluby na žádné změny upozorňovat.

Hrají se stále čtyři skupiny (Okresní přebor, 1. třída, 2. A a B třída). Neměl jste je problém naplnit nebo jste ještě musel některé týmy odmítnout?

S naplněním nejsou problémy a limity nemáme. V okresním přeboru a 1. třídě je vždy dvanáct celků, ve druhé třídě se dělá systém podle počtu přihlášených mužstev.

Která mužstva skončila, naopak, kdo naskočí do hry jako nováček?

Činnost přerušily dva celky z okresního přeboru Best Benešov a Mezihoří, nováčkem je jen rezerva Kopečku Chotýšan a z krajského přeboru se vrátili Tenisáci Benešov a Bystřice.

Jaký je postupový a sestupový klíč?

Vítěz okresního přeboru má právo postupu do krajského přeboru nebo se zúčastnit kvalifikace. Jinak z 1. třídy postupují tři týmy do přeboru a čtyři sestupují do dvou druhých tříd. Z každé z nich postupuje do 1. třídy po dvou celcích. Pokud se stane, že na postupovém místě je béčko týmu, které má A tým o soutěž výš, tak nemůže postoupit a ve vyšší soutěži zůstává nejlepší celek na sestupovém místě.

Bude letos okresní přebor kvalitnější, když do něj přibyly týmy Tenisáci Benešov a Bystřice, které sestoupily z krajského přeboru?

Pravděpodobně ano, oba celky jsou kvalitní a nasbíraly cenné zkušenosti, zejména Tenisáci, kteří hráli krajský přebor čtyři roky.

Okresnímu přeboru stále vládne Žejdlík. Myslíte si, že tomu bude i letos?

Žejdlík dal dohromady skutečně kvalitní hráče a už delší dobu nemá v okrese konkurenci. Výkonnostně by mohl hrát divizi. Je pravděpodobné, že bude hrát opět o titul, ale soupeři mají také možnost získávat kvalitní hráče, aby jim mohli konkurovat.

Donutíte již Žejdlík Benešov, pokud posedmé za sebou vyhraje Okresní přebor, aby postoupil do krajského přeboru. Nebo to není možné?

Nutit se nedá nikdo. Krajský přebor je trojnásobně ekonomicky náročnější než okresní přebor. Nabídku jako vítěz okresního přeboru dostává každý rok, stejně jako ostatní kluby v pořadí, ale všichni odmítají. V posledních letech není o krajský přebor zájem, vyjímkou byla loni Bystřice, ale ta se po ročním pobytu vrátila.

Futsal je také propojen s fotbalem, hlavně přes disciplinární tresty. Kdo dostane ve fotbale časový trest, tak nesmí po tu dobu hrát ani soutěže ve futsale. Posílá Vám okresní fotbalový svaz, kdo z hráčů má zastavenou činnost?

Spolupráce fungovala za působení Stanislava Fürsta na okresním fotbalovém svazu, kdy jsme si rozhodnutí disciplinárky během i po sezoně předávali. V posledním roce mi z okresního fotbalového svazu ale nic nepřišlo. Jinak to nezkoumám, nekontroluji, až když vyvstane problém, že někdo hrál v trestu z fotbalu, tak to budeme řešit.

Budou zpřísněné tresty za červené karty?

Nebudou. Tresty jsou dané sazebníkem trestů a rozpětí se posuzuje podle chování vyloučeného hráče a okolnosti, jak k vyloučení došlo. V poslední sezoně červených karet ubylo, a tak měla méně práce i disciplinární komise, což je dobře.

Nejste jen předsedou okresního futsalu, ale také rozhodčím. Jak uklidňujete hráče, když se mu nelíbí vaše verdikty a má tzv. rudo před očima?

Záleží na povaze provinění. Někdy stačí žlutá karta s domluvou s vysvětlením, někdy musí následovat rovnou červená karta.

Neměl jste někdy i strach, když jste na takového to hráče při zápasech narazil, že Vám jednu „vrazí"?

Nemůžu mít strach, to bych nemohl objektivně rozhodovat utkání. V posledních letech se ani takové excesy nestávají, asi tomu pomáhá i přesun fotbalových trestů s futsalovými.

Ptal jste se i zástupců klubů, co byste mohl v nové sezoně eventuálně změnit?

Před sezonou jsou kluby na aktivu klubů vyzýváni, co chtějí změnit, můžou se vyjádřit i na turnajích. Zatím nepřišly, tak jsou asi spokojeni. Řešili jsme jen nedostatek rozhodčích, a tak nám teď budou vypomáhat sudí z futsalu z Kolína.

Okresní futsal děláte dlouhou dobu. Čím Vás naplňuje?

Futsal je pro mě již 27 let koníčkem. Dříve jsem ho i hrával, ale po vážném zranění kolena jsem se stal nejen okresním funkcionářem, ale i v kraji a divizi, navíc dělám předsedu v druholigovém Arsenalu Benešov. Ještě jsem členem disciplinární komise, a tak se věnuji futsalu celý rok.

Může Vás ještě něco překvapit?

Překvapuje mě nemile, jak se futsal přibližuje fotbalu a již se nejedná o dříve proklamovaný bezkontaktní futsal. Je to trend, který se ale musí respektovat. Přesto se snažím na okresní úrovni pískat přísněji, na což byly kluby dlouhodobě vychovávány. To každý rok doporučuji i dalším rozhodčím na okrese.

Nastiňte, jak vypadá Váš futsalový víkend?

Víkendy trávím v práci (sázkové kanceláři) nebo na futsale. V sobotu ráno musím být v půl deváté v hale, v pět odpoledne přijdu domů a zpracovávám výsledky. Druhý den to samé. Musím to zvládnout, aby v pondělí večer byly kompletní výsledky okresních futsalových soutěží hotové a na stránkách futsalu. Zvykl jsem si, futsal pro mě znamená každodenní, celoroční proces.