Na Benešovsku je futsal slušně rozšířený. Oficiální soutěže vznikly 15. ledna 1988. Dlouhodobě se hrají tři úrovně – Okresní přebor (12 mužstev), 1. třída (12 týmů), a pak 2. třída (rozdílný počet mužstev). Účastní se jich celky z okresu, ale hrály i kluby z Prahy. Letos se odehraje již 31. ročník a odhadem ho nyní hraje okolo 500 hráčů (32 klubů). Nejúspěšnějším klubem je osminásobný vítěz Žejdlík Benešov, který se ale letos přihlásil jen do 1. třídy. Žezlo po něm převzali Tenisáci Benešov, kteří kralovali poslední dvě sezony.
Z klubů Benešovska to nejdál dotáhl Arsenal Benešov, jenž hrál tři roky 1. ligu (1993 – 1996) a pak do roku 2015, 2. ligu západ. Nyní hraje druhým rokem Divizi. Ve 2. lize byl Sunar Team Benešov, v krajském přeboru hráli: FC Arsenal Benešov B (9 let), FC Tempo Benešov (7 let), Tenisáci Benešov (4 roky), Bitches Benešov (3 roky), Aqua Benešov (2 roky) a rok Sunar Benešov, Slavia Benešov, TJ Bystřice a Astra Týnec.

Nejznámějším hráčem z Benešovska, který hraje 1. ligu je mladý Jan Křemen (1997), který dříve nastupoval za Arsenal Benešov. V loňském roce působil ve Spartě Praha a stal se reprezentantem do 21 let. Letos přestoupil do týmu Interobal Plzeň.

FUTSALU UBÝVAJÍ HRÁČI

Futsal je závislý na fotbalistech, kteří když skončí soutěže, hned naskakují do futsalu. A jelikož ubývá fotbalistů, ubývá i futsalistů a klubů. „Je jiná doba než za na našich let, kde byl fotbal prioritou a neměl v podstatě jinou konkurenci. V současnosti se hraje celá řada jiných sportů i halových, a hlavně jsou i jiná lákadla než sport: internet, herny, a jiné. Obecně je tak daleko menší zájem o sport,“ říká Jiří Chaloupka, který nejen řídí soutěže na Benešovsku, ale je i rozhodčí, má na starosti i Středočeský krajský přebor a Divizi A a je předsedou Arsenalu Benešov.

Oficiální turnaje se na Benešovsku nehrají, jen školní nebo vánoční a silvestrovské. „Pokoušeli jsme se hrát Benešovský pohár, ale ten si nezískal tradici,“ smutní Jiří Chaloupka z Benešova, pro něhož je futsal i po 30 letech stále zajímavá práce dohromady spojená s koníčkem (předsednictví, zpracovávání evidencí, statistik, částečně novinařina, rozhodčí futsalu): „Od futsalu si prakticky odpočinu jen o letních prázdninách,“ směje se člověk, který ve 23 letech musel pro vážné zranění kolena skončit s fotbalem a poté se dal na futsalovou dráhu.