Na soutěž dorazilo 163 plavců, a to 57 žen a 106 mužů. Plavci přijeli z mnoha koutů České republiky a 6 plavců dokonce až z Belgie. Ve vodě o teplotě 2,5 °C zdolávali soutěžící tratě dlouhé 100, 250, 500, 750 a 1000 m po proudu řeky. Nejdéle strávili plavci ve vodě 14min.

Po úvodní řeči následovalo vyhlášení nejmladších a nejstarších účastníků. Nejmladší byl plavec s rokem narození 2008, nejstarší pak ročník 1942. Poté následoval samotný závod.

Vlašim v atraktivním derby přehrála Benešov
Třaskavé derby začal lépe Benešov, výhru ale brala Vlašim

Plavcům ani po absolvování trati nemizely úsměvy na tvářích, vzájemně si gratulovali a vládla nádherná přátelská atmosféra. Každý závodník dostal originální diplom s obrázkem od dětí z místní základní školy.

Za organizací celé akce je sázavský otužilec Michal Pohořelý a Radek Tupý. Ti ve spolupráci se sponzory, přáteli a členy své rodiny vždy perfektně zajistí vše potřebné, aby závod proběhl hladce. Pokračují tak v tradici v zimním plavání, kterou pořádal Vladimír Tupý, otec Radka, po němž je i závod pojmenován.

„Otec byl zakladatel a organizátor otužileckých závodů v Sázavě na konci 80. let, sám začal s otužováním v roce 1985. Se svou příslovečnou pečlivostí začal připravovat silvestrovské soutěže na úrovni, na jaké se tehdy nikde nepořádalo. Ženy dostaly květinu, plavci byli vítáni, upomínku dostali nejen nejstarší plavci, ale i ostatní plavci. Na moderování se podílel Český rozhlas,“ řekl o svém otci a jím pořádaných akcí Radek Tupý, který celou akci moderoval.

Jaroslav Svěcený odehrál galakoncert v louňovickém kostele.
Známý houslista Jaroslav Svěcený odehrál galakoncert v louňovickém kostele

Dále uvedl, že prvního závodu se účastnilo kolem 40 plavců, což byl běžný počet na ostatních soutěžích tehdejší doby. Příští roky už bylo plavců přes sto padesát, více už bylo jen na tradiční vánočním plavání ve Vltavě.

Plavci zasluhují velký obdiv a organizátorům závodu patří poděkování za výbornou přípravu.

Vladimír Trmal