Filipu Podmolovi se závod vydařil, kromě postupu do finále vyhrál také Best Whip Contest, tedy soutěž o nejlepší „placku" s motorkou. „Splnil jsem si všechny cíle, se kterými jsem do Polska přijížděl. Jsem moc rád," tvrdil Filip Podmol, který však v šestičlenné finálové skupině skončil na posledním místě. „Ještě je potřeba, abych zapracoval na jednodušších tricích a měl je opravdu čisté a protáhlé. A také musím porotcům příště ukázat skok na Quater pipe rampě, abych získal více bodů za využití tratě."

Lepší výsledek Liboru Podmolovi znemožnila zlomená dlaň. Tu si přivodil během exhibice ve Vídni, po které se podrobil operaci u chirurga Radka Kebrleho, přesto se závodu zúčastnil. „Chtěl jsem ukázat, že člověk i pět dní po vložení železa do dlaně může skákat triky na motorce. Byla to spíš zkouška, čeho je schopna lidská vůle, tělo a mysl," dodal prozatím druhý v celkovém hodnocení MS, jenž skončil v Krakově na devátém místě. „Všechny triky jsem dopadal bez držení řídítek a odrazy byly opravdu bolestivé. Věděl jsem, že nemohu dělat žádné extra kousky."

Mistra světa z roku 2010 ale potěšil výkon jeho mladšího bratra. „Myslím, že v kvalifikaci zajel životní jízdu. Doufám, že do konce roku bude stát na pódiu, a třeba tam budeme oba. To by pro mě byla největší výhra," dodal Libor Podmol, na kterého se v celkovém pořadí mistrovství světa dotáhl se 48 body Španěl Dany Torres. Včele je úřadující šampion Maikel Melero, který v letošním roce zaznamenal třetí výhru. „Doufám, že se dám do pořádku, potrénuji ve Španělsku a příště chci Melera porazit. Za poslední dva roky se to podařilo pouze mně, tak to chci zopakovat," vyhlásil Libor Podmol.

Další český reprezentant Petr Pilát se závodu v Krakově nezúčastnil kvůli poraněnému kotníku.

Mistrovství světa freestyle motokrosu v Krakově (Polsko)

1. Maikel Melero (Šp.), 2. David Rinaldo (Fr.), 3. Luc Ackermann (Něm.), 4. Dany Torres (Šp.), 5. Pat Bowden (Austr.) 6. Filip Podmol (ČR).

Celkové pořadí: 1. Maikel Melero 60, 2. Libor Podmol 48, 3. Dany Torres 48, 4. Pat Bowden 42, 5. Petr Pilát 39, 6. David Rinaldo 35.

JIŘÍ UHLÍŘ