V tréninku si přivodil lehčí zranění po drsném pádu úřadující šampion Maikel Melero. Španělský jezdec, který doposud opanoval všechny závody MS, nemohl v Kolíně nad Rýnem dále pokračovat. Také Libor Podmol udělal při finálové jízdě chybu, když s motocyklem spadl bokem na hlínu během svého nového triku. „Při dopadu mi podklouzlo kolo. Naštěstí jsem motorku dokázal udržet při chodu a mohl se vrátit do jízdy," popisoval Podmol, který v Německu dokázal vyhrát suverénním způsobem kvalifikaci.

Bodovou ztrátu z pádu Podmol vymazal finálním trikem, který se počítal za dvojnásobek. Český freestyle motokrosař jako jediný ze závodníků při něm předvedl bodyvarialový trik Volt, při kterém se ve vzduchu pustí řídítek a provede otočku. Nakonec Podmol vyhrál s náskokem 20 bodů. „Jsem velmi šťastný, jak to dopadlo. Během letní přestávky všichni trénovali jako blázni, je skvělé, že jsem teď dokázal urvat vítězství," pochvaloval si Podmol, který se v Kolíně nad Rýnem zúčastnil také vloženého závodu ve skoku do výšky. Ve finále bojoval s Italem Massimem Bianconcinim. „Jenže po patnáctiminutové bitvě jsem začal pociťovat, jak mi dochází energie, kterou budu potřebovat ve finále freestylu. Dostali jsme se k výšce 10 metrů, a tak trochu takticky jsem nechal Itala vyhrát," konstatoval Podmol, který v této disciplíně bral zlato v letošním ročníku prestižní americké akce X-Games.

PILNÍK SI DOSKOČIL PRO BRONZOVOU MEDAILI

Po delší době se na bedně závodu MS objevil také Petr Pilát, který v sobotu vybojoval třetí místo. Na začátku sezony skončil čtyřikrát na pátém místě, třetí místo bral Pilát zkraje roku v Linci během závodu mistrovství Evropy. „Mám velkou radost. Vždycky jdu do závodu s tím, že chci předvést to nejlepší. O víkendu jsem měl z finálové jízdy skvělý pocit. Program je však nabitý, už se připravuji na další akci," prohlásil Pilát.

Podmol v letošním roce pokaždé skončil nejhůře druhý a v žebříčku MS se posunul na šesté místo za Piláta. Naposledy Podmol zvítězil v mistrovství světa před rokem v čínském Šen-čenu. „Velké ambice v celkovém pořadí nemám, z osobních důvodů jsem totiž na začátku roku vynechal čtyři závody. V následujících se chci ale pokaždé porvat o vítězství," vyhlásil Podmol, který se 19. listopadu FMX Gladiator Games v pražské O2 aréně. Na tradiční adrenalinové akci chce pokřtít vlastní knihu – Deník Libora Podmola. „Už je naštěstí v tiskárně. Byla to ohromná práce všechno napsat a zpracovat. Knihu si můžete objednávat na mé webové stránce," doplnil Podmol.

O víkendu se šampionát freestyle motokrosu přesouvá do lotyšské Rigy.

JIŘÍ UHLÍŘ