Na závěr letošní úspěšné sezony byly florbalové žákyně SK Florbal Benešov (vicemistryně pražského a středočeského kraje) pozvány do překrásné haly do Svitav na nultý ročník MČR ve své kategorii. „Díky“ tomu, že Česká florbalová unie ve stejném termínu 31. května až 1. června uspořádala soustředění vybraných hráček na turnaj výběrů jednotlivých krajů, bylo mistrovství pouze neoficiální.
Mezi pěti týmy – FBK Svitavy (mistr královehradeckého a pardubického kraje), FBC Pepino Ostrava ( vicemistr olomouckého a moravskoslezského kraje), SK Snipers Slavičín (mistr jihomoravského a zlínského kraje), SK P.E.M.A. Opava (mistr olomouckého a moravskoslezského kraje) skončily benešovské žákyně na fantastické stříbrné příčce.
Po úmorné dva a půl hodinové cestě ve velkém vedru se benešovské žákyně, bez Chmielové, postavily proti prvnímu soupeři – domácím FBK Svitavy.


Florbal Benešov – FBK Svitavy 2:3
Nástup k utkání byl jako z finále hokejového Stanley Cupu – rozhodčí přivedli obě družstva z prostoru šaten na hrací plochu a po krátkém pozdravu byly na úvodní buly jmenovitě vyslány zahajovací pětky obou týmů. První třetina byla oboustranně velmi opatrná, spíš taková oťukávací a skončila bez branek.
Úvod druhé části vyšel domácím a po nedůslednosti v benešovské obraně dotlačili míček do branky. Poté přišlo vyloučení benešovské hráčky za trojčlennou zeď, která byla příliš blízko. Oslabení zvlá. Nejen, že ho ubránily, ale i vyrovnaly díky Slavíkové, která oběhla branku a zasunula míček do sítě. O chvíli později, ale domácí děvčata z rychlého brejku se střelou do šibenice opět dostala do vedení.
Na začátku třetí třetiny srovnala skóre Šraierová. Zápas začal mít nový náboj a šance se střídaly na obou stranách. Chyba 56 sekund před koncem znamenala vedení Svitav, které ho již do konce udržely.

Branky Benešova: Slavíková, Šraierová. Třetiny: 0:0, 1:2, 1:1


Florbal Benešov – Pepino Ostrava 3:2
Ve druhém utkání n ezachytily Benešačky úvod proti severomoravskému vicemistru a hned v první minutě lovily míček ze síťky. V polovině 11. minuty se zčistajasna objevily v úniku tři benešovské hráčky – Matušková přihrála Slavíkové, ta trefila brankářku a odražený míček Matušková uklidila do sítě – 1:1. Do konce třetiny Benešačky tlačily, ale nápor ve vedoucí gól nepřetavily.
Po trochu ospalé první třetině přišlo ve druhém dějství na řadu otřepané „nedáš-dostaneš“. Vašáková vypíchla přihrávku, ale sólo nezakončila. Ihned z protiútoku však hráčka soupeře nikým neatakována prošla celé hřiště a vystřelila přesně – 1:2.
Třetí třetina začala pro Benešov excelentně. Po 56 sekundách si Slavíková seběhla na střed a zamíříla do šibenice – 2:2. V polovině 11. minuty potrestala Vašáková chybu v rozehrávce Ostravy a Benešačky šly do vedení, které i přes nápor severomoravského celku udržely.

Branky Benešova: Matušková, Slavíková, Vašáková. Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0


Do druhého hracího dne nastoupily se Benešačky jen s devíti žákyněmi (Braňková nsi natáhla vazy v kotníku a Nováková s červovou musely odcestovat domů.


Florbal Benešov – P.E.M.A. Opava 2:3
Než se děvčata od Konopiště rozkoukala s Opavou opět, jako již tradičně na turnaji, prohrávaly. Poté soupeřky několikrát zatlačily, Slavíková dvakrát nebezpečně pálila, ale bez kýženého efektu.
Začátek druhé třetiny byl ještě tragičtější a po jedenácti sekundách prohrávaly 0:2. Poté se hra na chvíli propadla do podprůměru, „česká plácaná“ byla oboustranná, až ji v čase 8:25 změnila Fejtková – 1:2. Následná šance Slavíkové byla zase bez úspěchu. V 11. minutě opavská děvčatanastřelila tyčku a míček skončil v klíně trochu dezorientované brankářky Radové.
Od začátku třetí třetiny šly Benešačky do tlaku, šance střídala šanci, ale vyrovnání nepřicházelo. Naopak míček skončil v čase 8:31 za zády brankářky Radové – 1:3. Benešačky nesložily zbraně a Slavíková po úniku přes celé hřiště v čase 10:34 zavěsila – 2:3. Lavička Benešova si vzala oddechový čas a na hřiště šlo to nejlepší, co bylo na střídačce. Hráčky Opavu přitiskly před jejich branku, jenže závěrečný nápor již kýžené vyrovnání nepřinesl. Od poloviny utkání podaly Benešačky nejlepší výkon na turnaji, přesto to na body nestačilo.

Branky Benešova: Fejtková, Slavíková. Třetiny: 0:1, 1:1, 1:1


Florbal Benešov – Snipers Slavičín 2:1
Čtvrtý, a na turnaji úplně poslední zápas se „snajperkami“ ze Slavičína měl rozluštit rébus konečného pořadí na druhém až pátém místě za již jistým vítězem z Opavy. Benešačky mohly být druzí, stejně tak jako poslední, protože Ostrava v předchozím utkání jasně přehrála Svitavy 4:0 a ještě více zamotala bodové zisky v tabulce.
Již ve 3. minutě zezadu faulova Šraierová soupeřku, šla na trestnou lavici a navíc bylo proti Benešovu nařízeno trestné střílení. Brankářka Radová ale zachovala klid, pohybem vytlačila soupeřku do strany a donutila ji vrátit se s míčkem – to znamenalo, že trestné střílení bylo neúspěšné. Celé oslabení odehrála děvčata bravurně a ihned po návratu Šraierové z trestné lavice se dostala ke střele z poloviny hřiště Radová a míček se zastvil až v síti. Poprvé tak na turnaji Benešačky vedly. Navíc se v 10. minutě ve středovém kruhu bleskově otočila Slavíková, rázem se zbavila dvou soupeřek a své sólo nekompromisně zakončila do „šibenice“ – 2:0.
Druhá třetina byla v režii benešovských děvčat, které vzadu chvílemi hrály se soupeřkami bago, aby vzápětí znenadání udeřily. Hrály to, co potřebovaly, měly i šance, ale gól nevstřelily.
Hra ve třetí třetině byla plná nervozity a emocí na obou stranách a trenéři, ač nehráli, měli propocená trička. Benešačky stále držely dvougólový náskok a čas utíkal zoufale pomalu. Obrana, i když někdy se štěstím, držela dvoubrankový náskok. Až v 11. minutě Slavičín snížil na 2:1. Benešovští trenéři si ihned vzali oddechový čas a na hřiště šlo opět to nejlepší. Nejprve Benešačky přežily zoufalý nápor soupeřek. Pak si po rozehrávce trestného úderu vzala balón Slavíková, projela s ním až za bránu soupeřek a na dlouhé vteřiny jej nikomu nepůjčila. Posledních deset nekonečných vteřin děvčata přežila a výsledek 2:1 je vynesl až na vynikající druhé místo.

Branky Benešova: Radová, Slavíková. Třetiny: 2:0, 0:0, 0:1


Po posledním vítězném zápase, po nejlepším výkonu v turnaji mohl naplno vypuknout závěrečný rej a bojový pokřik, po němž žádné trenérské oko nezůstalo suché.
„Vůbec nám v tu chvíli nevadilo, že florbalová unie celý turnaj svým přístupem znehodnotila. My jsme měli svůj pohár za druhé místo jistý a děvčata si jej za předvedený výkon po celou dobu turnaje plně zasloužila. Rozjezd měla sice trochu pomalejší, ale závěr byl takový, jaký jsme od nich často viděli i v průběhu ligové soutěže. Právem na sebe mohou být hrdé,“ zhodnotil vynikající úspěch benešovských žákyň trenér Zdeněk Matuška.
V následujících dnech se budou děvčata Benešova připravovat na turnaj NISA-open v Liberci.


Sestava SK Florbal Benešov
Radová Veronika (Karolína Červová) – Barbora Radová, Veronika Šraierová, Denisa Erlichová, Aneta Perná – Ludmila Fejtková, Monika Slavíková, Barbora Fraňková, Simona Matušková, Martina Vašáková, Andrea Povolná, Petra Nováková, Kateřina Červová.
Trenéři: Pavel Červ, Vladimír Suk.


Zbylé výsledky turnaje
Opava – Slavičín 1:1, Opava – Ostrava 5:2, Opava – Svitavy 3:0, Slavičín – Ostrava 2:2, Slavičín – Svitavy 2:1, Ostrava – Svitavy 4:0.

JOSEF PERNÝ


Tabulka turnaje

1. Opava 4 3  1 0 12: 5 10
2. Benešov 4 2  0 2  9: 9  6
3. Slavičín 4 1  2 1  6: 6  5
4. Ostrava 4 1  1 2 10:10  4
5. Svitavy 4 1  0 3  4:11  3