Liboru Podmolovi během tradiční exhibice Masters od Dirt ve Vídni křupla kost v dlani. I přes zranění na víkendové akci Masters od Dirt odjel tři exhibice, předvedl něco kolem 35 skoků. Jak? „Normálně jsem si vše zatejpoval pomocí pásek a rozstřihané kreditky. Nebyl to žádný super výkon, ale na zlomenou dlaň to šlo," uznal elitní freestyle motokrosař, který se až na místě rozhodne, zda do závodu odstartuje.

Podmol se opět zranil při triku Body Varial, ve kterém se freestyle motokrosař obtočí ve vzduchu kolem své osy a znovu se chytne řídítek. „Při odrazu se držím sedačky, což je můj styl. Bohužel mi u toho křupla kost v dlani. Nejprve jsem si myslel, že jsem si vykloubil prst, a tak jsem ho zkusil za jízdy zamáčknout. Při dalším odrazu jsem cítil, jak mi v ruce něco křupe. Když jsem pak zastavil a sundal rukavici, věděl jsem, že je to v háji," popisoval náročné momenty Podmol.

Když doktoři v rakouské Vídni viděli jeho zranění, ihned mu chtěli dát sádru na čtyři týdny. To však český freestyle motokrosař odmítal, exhibice se chtěl totiž zúčastnit. „Konzultoval jsem to s mými doktory a poradili mi, že když si ruku zatejpuju, její stav tím nezhorším. Šlo jen o to, jak ukočírovat bolest," dodal Podmol, který tři dny ve vyprodané hale předváděl triky. Po příjezdu z Rakouska si ruku nechal ihned zkontrolovat a operovat u chirurga Radka Kebrleho ve Vysokém nad Jizerou, kde byla také tenistka Petra Kvitová. „S panem Kebrlem jednáme s velkou úctou a často je i vtipný. Když mé zranění probíral s kolegy, říkal: Většina pacientů jsou simulanti, koukněte na pana Podmola, ten si se zlomenou rukou objezdí tři exhibice," smál se český freestyle motokrosař.

Mistr světa z roku 2010 vyhrál v letošní sezoně závod v Berlíně, v celkovém pořadí drží druhé místo za úřadujícím šampionem Španělem Maikem Melerem. Jaké jsou vyhlídky na dnešní závod v Polsku? „Ruka je po operaci mnohem více rozbitá. Rozhodnu se v sobotu ráno. Závodu se zúčastní můj bratr Filip, takže ho minimálně podpořím. Jediné, co mě trochu uklidňuje, je fakt, že se nejhorší výsledek na mistrovství světa škrtá," dodal Podmol.

Čerstvě šestadvacetiletý Petr „Pilník" Pilát spadl při tréninku a udělal si silný výron v kotníku s menší zlomeninou. „Zkoušel jsem dělat trik 360 stále větší a větší, a už to bylo asi trochu moc," smutnil po pádu populární Pilník, který je zatím čtvrtý v celkovém hodnocení závodů mistrovství světa.
Pilát se stejně jako Libor Podmol rozhodoval do poslední chvíle, zda mu zdravotní stav povolí v Polsku skákat.

Celkové pořadí Mistrovství světa ve freestyle motokrosu (po 3 závodech): 1. Maikel Melero (Šp.) 40, 2. Libor Podmol (ČR) 38, 3. Dany Torres 34 (Šp.), 4. Petr Pilát 32 (ČR).

JIŘÍ UHLÍŘ