Mělničtí ztratili tahouna
Po jednoleté zkušené v nejvyšší soutěži bude o druholigové body bojovat mělnický Olympik. Přímo o rychlém návratu nemluví ani manažer Pavel Šuba, i v notně pozměněném složení ovšem chce hrát co nejvýš. Vyrovnat se na soutoku Labe s Vltavou musejí s největší, nikoli však jedinou ztrátou v podobě hostování střelce Gabča v prvoligovém Benagu. K dispozici ovšem z nejrůznějších důvodů nebude ani další, téměř kompletní loňská čtveřice – Weiner, Buzek (zranění), Šimandl, Brožek (přerušení kariéry).

„Nechtěli jsme jít loňskou cestou, kdy se nám hostování některých hráčů nevyplatilo," zdůvodňuje Pavel Šuba, proč jako už několikrát v minulosti sáhl do vlastní juniorské líhně. „Z věkového průměru 21 let budou vybočovat pouze Dvořák (36) a brankář Machulka (24)."

Přípravné zápasy s prvoligovými soupeři, v nichž Mělník vždy udržel alespoň poločas krok, prý ukázaly, že tým může fungovat i bez Gabča. „Nebude to o jednom člověku, u kterého všechno končilo, ale budeme to mít založené na dravosti, pohybu a dynamice. Když do toho dáme sto procent, tak by to mohlo být zajímavé. Druhá liga je těžká a hraje se v ní jiný styl. Každého můžeme porazit, ale s každým také prohrát," ví Pavel Šuba. Jak se omlazení projeví na ambicích klubu? „Vždy chci hrát o špičku a vyhrávat," zdůrazňuje Pavel Šuba, jedním dechem ovšem přidává: „Uvidíme, jak chytneme začátek a jak se ve druhé lize rozkoukáme."

Malibu bez euforie
Ještě o něco vylepšit loňské umístění. Takové budou cíle boleslavského Malibu. „Po čtvrtém místě nemohou být nižší, než boj o medaile. Samozřejmě víme, že nováčkovská euforie, na jejíž vlně jsme jeli celý loňský podzim, je pryč, a že to letos budeme mít ve vyrovnané soutěži o to těžší. Nicméně tým ukázal, že na vršek tabulky má, takže letos cokoli horšího, než čtvrté místo bude bráno jako neúspěch," říká na rovinu trenér Jaroslav Bílek.

Ten byl pouze napůl spokojen s letní přípravou. Tým od začátku července trénoval na venkovních plochách, vyhrál dva letní turnaje a užil si i tenisové Malibu Open. Potud bylo vše v pořádku. Horší to ovšem bylo s výsledky herní přípravy. „Především vysoké porážky od divizního Liberce a druholigového Jablonce mi přidělaly několik vrásek. Na druhou stranu nám alespoň ukázaly, kde nás tlačí bota a na čem pracovat. Velkou vědu z výsledků tedy neděláme a věříme, že se v lize chytneme už od prvního kola," neztrácí optimismus.

Změny v kádru hlásí z Boleslavi naprosto minimální. Prakticky jedinou je příchod mladého obránce Ondřeje Rudzana z týmu okresní soutěže. „Se zraněním trochu bojuje David Boško, ale i u něj věříme, že bude pro první kolo k dispozici," dodává Bílek.

Obměněný Arsenal
O poznání skromnější ambice představuje naposledy devátý Arsenal Benešov. U Konopiště zabudovávají pro nový ročník do kádru několik mladých hráčů, kteří prošli mládežnickým fotbalem v Benešově, s futsalem ovšem nemají mnoho zkušeností. „Pro Arsenal bude tento ročník velmi náročný," tuší trenér Otto Kovář. „Kádr se vzhledem k pracovním povinnostem, zraněním a také už vyššímu věku několika opor ztenčil, proto bude proměna mužstva dost radikální."

Ani s přípravou to navíc nebylo příliš slavné. Slovy trenéra Kováře byla minimální. „Sehráli jsme utkání s Rapidem Ústí, které nám ukázalo, že boj o záchranu v soutěži bude více než těžký," dostává se Otto Kovář k cíli mužstva. Jako ještě důležitější ovšem vnímá doplnění mužstva o mladé a perspektivní futsalisty, kteří pomohou dostat Arsenal opět do popředí tabulky.

Megakádr nováčka
Tři roky se datuje historie činnosti oddílu ISŠ Příbram. Není se tak co divit, že v něm o druhé lize mluví jako o splněném snu. „Tak k tomu budeme i přistupovat. Každý zápas bude novum a zkušenost," má jasno předseda a trenér klubu Jaroslav Černý. Hned na úvod čeká jeho tým opravdový křest ohněm. Představí se totiž v Neratovicích proti Olympiku. „Mělník má výborné mužstvo a má zkušenosti z nejvyšší soutěže. Je jasným favoritem," vzhlíží k utkání Jaroslav Černý.

Zatímco většina týmů sází na sehranost poměrně úzkého kádru, v Příbrami to mají jinak. Jejich soupiska čítá až čtyři desítky jmen, a to třeba i včetně prvoligových fotbalistů Vágnera, Fantiše či Řezníčka. O sestavě pak vždy rozhodují aktuální časové či kondiční možnosti jednotlivců v danou chvíli. Nejinak tomu bude i letos. „Úzkou spolupráci, bez které to nejde, máme s 1.FK Příbram," připomíná k tomu Černý. Toho by lákalo dodržet bilanci co rok, to postup, ale uvědomuje si vyšší kvalitu soutěže. „Ve druhé lize nejdříve musíme získat zkušenosti a stabilizovat se. V dalších letech bychom pak rádi do nejvyšší soutěže," netají Jaroslav Černý. Smělé plány trochu limituje absence odpovídající haly přímo ve městě. Domovem nováčka je tělocvična SOŠ a SOU Dubno.

1. kolo 2. ligy ZápadMalibu M. Boleslav – Combix Ústí n. L. (4. 10. 20:30 SH M. Boleslav, U stadionu) 
Olympik Mělník – ISŠ Příbram (2. 10. 20:30 SH Neratovice) 
Arsenal Benešov – Boca Chotěboř (2. 10. 20:00 SH ZŠ Neveklov) 
GMM Jablonec – Betis Kadaň
GL Litoměřice – Ludis Třebenice
HERD Hradiště – Dalmach Turnov