Třetí čtvrtinou pokračovala dvanáctidílná PBR Povltavská běžecká liga 2009/2010 v měsíci lednu. Trojice závodů, jejichž pořadatelem je Povltavský sportovní klub DA-BA registrovaný na Benešovsku, probíhala v náročných podmínkách na sníh bohaté zimy. Také na počátku letošního roku se běžecká klání nesla ve znamení tradičního souboje sportovců z Benešovska a Příbramska, ale výrazně se dokázali prosadit i závodníci z Berounska.

10. ledna 2010 - Úklid
Velká cena Zemní práce Libor Bílek

Sedmý závod PBR Povltavské běžecké ligy byl současně úvodním podnikem šestidílného I.M.F. Běžeckého poháru, do něhož patří tři běhy v lednu a stejný počet v únoru roku 2010. Průběh a výsledky závodu naznačily, že souboj o prvenství v pohárové klasifikaci, do níž se každému běžci započítávají čtyři výsledky, si zopakují Jaroslav Dražan (Oxygen) z Příbrami a Martin Korous (Tatran Sedlčany) z Votic. Jejich souboj na novém okruhu ležícím jižně od Sedlčan se rozhodoval až v závěrečném spurtu, v němž byl o jedinou sekundu rychlejší Dražan, který 15.120 metrů uběhl za 1:01:26 h. O převaze nejlepší dvojice svědčí fakt, že třetí v cíli, příbramský Pavel Vlk (Volvo Auto Hase), měl více než čtyřminutovou ztrátu. Na čtvrtém místě doběhl sedlčanský triatlet Petr Polívka a pátý skončil reprezentant pořádajícího klubu, Petr Bartoš (Cyklistický tým PBR). Tato dvojice bojuje o prvenství v ligové klasifikaci, do níž se běžcům započítávají všechny starty.

Nejrychlejší ženou byla vyznavačka bojových umění Ilona Trinerová (Hung Kar Kung Fu) ze Sedlčan, která dva okruhy (10,080 km) zvládla za 51:46 min. Stejně dlouhou trať běželi veteráni, z nichž byl nejrychlejší Pavel Štemberk ze Sedlčan (44:48 min), který několik dnů po svých čtyřicátých narozeninách odsunul na druhé místo vítěze podzimní části seriálů, Jiřího Turka (TJ Chaloupky) z Berounska. Třetí doběhl Pavel Vlk z Příbrami a vítězem divize nad 60 let se stal Bedřich Fuchs (Sokol Dobříš), v kategorii veteránů celkově čtvrtý.

Také na dorostence čekal závod na dva okruhy, s nimiž si nejlépe poradil votický člen Cyklistického týmu PBR Daniel Dvořák, který svou premiéru na zasněžené trati vyhrál v čase 53:41 min. Jeho klubový kolega David Novák z Bystřice u Benešova získal prvenství mezi žáky, když 5,040 km uběhl za 29:45 min.

Pro mladé sportovce z tzv. přípravek sportovních klubů připravili pořadatelé závod na 1.300 metrů. Pro vítězství si doběhl syn nejlepšího veterána, Jáchym Štemberk ze Sedlčan (6:53 min), jehož sestra Zuzana vyhrála kategorii dívek.

17. ledna 2010 - Suchdol
Velká cena Penzionu Tancibudka

Na silnici, kterou velmi dobře znají cyklisté, bojovali uprostřed ledna o ligové a pohárové body poprvé také běžci, kteří se kromě náročnosti tratě mezi Suchdolem a Kliměticemi museli vyrovnat ještě s čerstvým, v průběhu závodu stále přibývajícím sněhem. O prvenství svedli opět dlouho vyrovnaný souboj Jaroslav Dražan a Martin Korous. Vítězem se znovu stal příbramský závodník (13,8 km - 55:34 min), který svému soupeři utekl těsně před návratem na suchdolskou náves a vyhrál o šest sekund. Velkou radost přinesl pořadatelskému klubu Petr Bartoš, který razantním zrychlením v posledním ze tří okruhů předstihl Petra Polívku a vybojoval si třetí místo.

V kategorii veteránů, kteří běželi dva okruhy, nastoupil po delší přestávce Martin Jelínek (Iron Stars Beroun), kterého vloni zranění připravilo o celkové prvenství. O tom, že na triumf v Povltaví stále velmi vážně pomýšlí, přesvědčil na trati dlouhé 9.170 metrů jak svým výkonem, tak časem 40:35 minut. Druhé místo obsadil Jiří Turek, třetí skončil Pražan Rudolf Šindelář a jako šestý proťal cílovou pásku nejstarší ze startujících, šestašedesátiletý Bedřich Fuchs.

V kategorii dorostenců byl nejrychlejší Martin Kubů (ATOMBIKE Trek Team), který dva okruhy uběhl za 40:45 min a na druhé místo odsunul dalšího cyklistu, takříkajíc domácího Dana Dvořáka. Na rozdíl od něho si David Novák zopakoval své vítězství z Úklidu, když na trati dlouhé 4,550 km byl 25:08 min a přesně o šedesát sekund porazil vítězku kategorie dívek, Annu Drdovou (PBR Team) z Dobříše. V kategorii přípravek opět vyhrál Jáchym Štemberk (1.630 m - 8:26 min), druhý doběhl Martin Novák z Bystřice, třetí skončila první dívka, Zuzana Štemberková a totéž místo mezi chlapci patřilo Jakubu Boučkovi z Dobříše.

24. ledna 2010 - Doubice
Velká cena hotelu JEF

Již podeváté zavítali v rámci běžecké části PBR Povltavské Extraligy sportovci do nejmenší obce Českého Švýcarska, kde na ně také čekal zcela nový okruh. Na něm potvrdil rostoucí sportovní formu Petr Bartoš, který si již v prvním ze šesti náročných stoupání vytvořil malý odstup od Jiřího Vlčka (Spona Teplice) a uhájil jej až do cíle. Člen týmu PBR a trojnásobný mistr ČR v cyklistické trojkombinaci zvítězil s náskokem pěti sekund, když uběhl tři okruhy o celkové délce 12,420 km za 54:13 min. Na třetím místě skončil Martin Jelínek z Lokomotivy Beroun.

Kategorii veteránů vládnou v Doubici tradičně Severočeši. Také v roce 2010 byl nejrychlejší Jiří Malý z AC Česká Lípa (8,280 km - 33:51 min), který vyhrál s náskokem devadesáti pěti sekund před Vladimírem Valtrem z Roudnice nad Labem. Martin Jelínek obsadil stejné místo jako jeho syn mezi elitními muži.

Nejrychlejším dorostencem byl také na severu Čech Martin Kubů, jenž dva okruhy uběhl za 36:19 min. Druhý skončil Martin Děd ze Sedlčan, třetí byl Dan Dvořák a čtvrtý doběhl jeho týmový kolega Matouš Gramblička z Bukové u Příbramě, který startoval poprvé po dlouhé zdravotní přestávce. V kategorii žáků obsadil první místo David Novák (4,140 km - 21:19 min), jehož bratr Martin vyhrál běh sportovců z přípravek.

RUDOLF BARTOŠ