Basketbalové soutěže jsou v plném proudu.

Liga starších dorostenek

Po dvou zápasech na domácí palubovce se tentokrát benešovská děvčata představila v v Ústí nad Labem a Kralupech nad Vltavou a oba zápasy zvládla na jedničku.

Ústí nad Labem - BC Benešov 42:64
Domácí hráčky v průběhu dorostenecké ligy ještě neokusily pocit z vítězství. Hostující děvčata naproti tomu ještě neprohrála, a tak favorit utkání byl jasný. Ovšem jedna věc jsou papírové předpoklady a druhá je výkon na hřišti. A ten postavení rozhodně neodpovídal. Domácí děvčata do utkání vstoupila velice koncentrovaně a hostujícím hráčkám od začátku zle zatápěla. Prvních bodů sice dosáhly Benešačky, poté však dávaly body pouze domácí hráčky a v 5. minutě byl stav 8:2 pro Ústí. Děvčata od Konopiště na malou chvíli zlepšila obranu, a tak po prvním hracím období byl stav téměř vyrovnaný. Vstup do druhé čtvrtiny opět lépe vyšel ústeckým hráčkám, které ve 24. minutě vedly 20:14. Vzápětí hostující trenéři sáhli ke změně obrany, z osobní přešli na zónovou, následující úsek tří minut vyhráli hostující dorostenky 10:0 a dostaly se podruhé v utkání do vedení. Potom přišly zbytečné ztráty míče, a tak se šlo do kabin za nerozhodného stavu 29:29. I ve třetím hracím období se obraz hry nezměnil a stav byl neustále vyrovnaný. Až v polovině třetí čtvrtiny hostující hráčky zabraly a dokázaly odskočit na rozdíl osmi bodů. Ve čtvrtém hracím období již Benešačky dominovaly, jak v obraně, tak zejména v útoku a dovedly zápas k výhře a pátému vítězství v řadě.

„Jeli jsme do Ústí s tím, že to bude velice těžké utkání, neboť domácí se představili doma poprvé a navíc ještě nevyhráli. Naše tušení se potvrdilo. Nutno však podotknout, že holky jim k tomu svým výkonem zvlášť v prvních dvou čtvrtinách dost pomohly. Hráli jsme velice špatně v obraně a v útoku to taky nebylo, to co jindy. Začali jsme se prosazovat až v polovině třetí čtvrtky. V poslední čtvrtině jsme již byli jasně lepší a utkání tak zvládli, ale bylo to vydřené vítězství. Nedařilo se Jarce Landové a Verče Maškové v útoku, ale na druhou stranu to vynahradily v obranné fázi, za kterou si všechny hráčky zaslouží pochvalu,“ zhodnotil zápas trenér benešovských děvčat Jiří Mazur.

Body Benešova: Michaela Mazurová 20, Martina Mazurová 16, Platilová 10, Mašková 6, Strnadová 5, Landová 3, Balatová 2, Včeláková 2. Trojky: 3:2. Trestné hody: 15/9:22/12. Čtvrtiny: 16:14, 13:15, 9:17, 4:18.

Kralupy n. Vlt. - BC Benešov 52:64
Zápas se stal soubojem o druhé místo v tabulce. Vstup do utkání byl z obou stran velice nervózní, čemuž odpovídala i předváděná hra. Dříve se uklidnily domácí hráčky a velice dobrou obranou si začaly budovat náskok. V tuto chvíli to vypadalo na jednoznačné utkání. Hostující hráčky špatně bránily a v útočné fázi hrály každá sama na sebe. A tak nebylo divu, že na konci první čtvrtiny vedly kralupské dorostenky 21:9. Po menší bouřce na lavičce hostů se obrázek hry rapidně změnil. Benešačky přešly na zónovou obranu a z rychlých protiútoků začaly ukrajovat z náskoku domácích. Prvních pět minut druhého hracího období vyhrály 14:4, přiblížily se tak na dostřel domácím a do poločasové pauzy se šlo za nerozhodného stavu 30:30. Kdo nestihnul prvních pět minut třetí čtvrtiny, o nic nepřišel. To co se odehrávalo na palubovce mělo s basketbalem jen pramálo společného, snad jen míč a skóre se hnulo jen o tři body. V posledních třech minutách tohoto období se však dokázaly přece jen prosadit Benešačky a získaly čtyřbodové vedení. O osudu utkání rozhodlo šest minut v poslední čtvrtině, kdy hostující hráčky velice dobrou obrannou hrou eliminovaly útočné snahy domácích a jejich chyby trestaly z protiútoků. Ve 36. minutě byl tak stav 42:55. Domácí děvčata se ještě snažila s vývojem utkání něco udělat, bojovala, ale Benešačky si již výhru nenechaly vzít.

„Zápas byl velice těžký a měli jsme nejhorší vstup v sezoně. Vůbec se nám nedařilo ubránit nájezdy do vymezeného území a nebyli jsme schopni doskočit míč v obraně. Když se k tomu přidalo množství ztrát a pasivita v útoku, tak se nebylo čemu divit, že jsme prohrávali velkým rozdílem. Od druhé čtvrtiny jsme se zvedli a zlepšenou hrou v obraně dokázaly náskok soupeře smazat. Ovšem začátek třetí čtvrtiny to byla tragédie z obou stran. Holky si nedaly říct, že mají hru uklidnit a přizpůsobily se domácím. Naštěstí ve čtvrté čtvrtce už jsme opět alespoň trochu hráli naší hru a z horké palubovky v Kralupech si odvážíme výhru. Předváděná hra opět nebyla dobrá, a proto máme o náplň tréninku postaráno. Nicméně musím holky pochválit za bojovnost, se kterou oba zápasy dokázaly vydřít,“ poděkoval trenér Benešova Jiří Mazur svým mladým ovečkám.

Body Benešova: Michaela Mazurová 23, Strnadová 14, Martina Mazurová 12, Platilová 7, Landová 6, Mašková 2. Trojky: 3:2. TH: 31/13: 31/18. Čtvrtiny: 21:9, 9:21, 8:12, 14:22.

Krajský přebor žen

Béčko benešovských žen navázalo na domácí úspěchy z minulých kol a připsalo si do tabulky krajského přeboru další dvě výhry.

BC Benešov B – Sokol Pečky B 47:40
V zápase se utkaly zálohy prvoligových konkurentů a obě družstva byla posílena hráčkami z A týmů. Benešovská děvčata měla jasnou výškovou převahu na téměř všech postech, kvůli nepřesnému zakončování z krátké vzdálenosti se ji však nedařilo využívat. Obrana domácích také dlouho hledala recept na jedinou zbraň soupeřek, úspěšnou tříbodovou střelbu. Díky zlepšené defenzivě se benešovskému béčku v poslední čtvrtině podařilo vybojovat vydřené těsné vítězství.

Body Benešova: T. Němcová 17, Richtrová 12, Pospíšilová 6, Kukurová 4, I. Králíková 3, Švermová 3, O. Němcová 2. Čtvrtiny: 11:11, 10:13, 14:10, 12:6.

BC Benešov B – Poděbrady 71:31
Do utkání vlétly domácí ženy až s překvapivou razancí a soupeřkám hned v úvodu díky sérii rychlých protiútoků odskočily na rozdíl dvaceti bodů po první čtvrtině. Ve zbývajících minutách zápasu se jim podařilo rozdíl ve skóre zdvojnásobit, herní tempo ve druhém poločase však na obou stranách citelně pokleslo.
Body Benešova: J. Němcová 23, T. Němcová 17, Kotová 10, Pospíšilová 10, Mašková 7, I. Králíková 4. Čtvrtiny: 26:6, 18:7, 18:10, 9:8.

Krajský přebor starších žákyň

Benešovské žákyně si ve dvou zápasech ve Slaném udělaly střelecké představení.

BC Slaný - BC Benešov 33:100
V první polovině zápasu si hostující děvčata vybudovala proti nervóznímu soupeři dvacetibodový náskok. Do druhé části domácí tým nastoupil s náhradníky, a tak prostřídali i benešovští trenéři. Postupným navyšováním skóre Benešačky dovedly zápas k jednoznačnému vítězství, které oslavily stovkou bodů.

Body Benešova: Strnadová 38 (2), Remešová 31 (1), Krejčová 10, Michálková 9, Beznosova 6, Wiedermanová 4, Vnenková 2. Trestné hody: 15/5:19/10. Fauly: 9:15. Čtvrtiny: 9:25, 18:24, 4:16, 2:35.

BC Slaný - BC Benešov 44:71
Do druhého souboje nastoupil domácí celek velmi soustředěně a svým výkonem zaskočil benešovská děvčata, která si myslela, že mají i druhý zápas bez problémů „v kapse“. Ačkoliv Benešačky celý zápas vedly, nebyl průběh zápasu tak hladký, jak si přestavovaly. Po dvou čtvrtinách byl rozdíl pouze osmi bodů. Ve druhé části se již hostující děvčata začala více soustředit na hru a v klidu dokázala vybojovat i druhé vítězství.
Body Benešova: Remešová 26, Strnadová 16 (1), Michálková 10, Beznosova 8, Wiedermanová 5, Krejčová 4, Vnenková 2. Trestné hody: 12/5:11/8. Fauly: 7:6. Čtvrtiny: 13:19, 17:19, 9:16, 5:17.

Oba zápasy byly hrubě ovlivněny rozhodováním obou mladých rozhodčích, kteří pískali poprvé ve své kariéře. Domácímu družstvu dovolili beztrestně faulovat a oběma týmům neodpískali velké množství technických chyb.

Krajský přebor mladších žákyň

Pro nemoc, oslabená benešovská děvčata opět zavítala na půdu soupeře. Sparta Praha je přivítala v nafukovací hale, venku první sníh, uvnitř zima. Přesto alespoň jednu výhru benešovské hráčky domů přivezly.

Sparta Praha B – BC Benešov 46:43
V prvním zápase Benešačky držely krok se soupeřem jen první čtvrtinu, která skončila 10:10. Ve druhé části hry nebyly schopna dát koš, čehož Sparťanky využily a vytvořily si několikabodový náskok. Po poločase se benešovská děvčata vzchopila, obrátila zápas ve svůj prospěch a během poslední části náskok navýšila. Jenže v posledních třech minutách jakoby si přestala věřit, neproměňovala jasné koše ani trestné hody a měla řadu nepřesných přihrávek, čehož soupeřky využily a dovedly si zápas do vítězného konce.

Body Benešova: Jandačová 14, Slavíková 12, Hájková 9, Chotašová 2, Crháková 2, Bejblová 2, Hubinová 1, Vrkoslavová 1. Trestné hody: 30/9. Fauly: 20:20. Čtvrtiny: 10:10, 12:5, 5:13, 19:15.

Sparta Praha B – BC Benešov 38:43
Do druhého zápasu nastoupila benešovská děvčata s odhodláním vyhrát. Celé utkání se vyvíjelo úplně v jiném duchu, než to předchozí. Benešačky hned od začátku zápasu nasadily výkonnostní laťku vysoko a udržely ji až do poslední čtvrtiny. Soupeřky se však nevzdávaly, snažily se o zvrat, ale hostující žačky si již výhru nenechaly vzít.

Body Benešova: Hájková 16, Chotašová 8, Růžičková 4, Bejblová 4, Jandačová 4, Crháková 4, Šedivá 3. Trestné hody: 20/5. Fauly: 20:13. Čtvrtiny: 4:6, 9:13, 7:17, 12:8.