VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DA-BA EXTRALIGA: DVĚ ČASOVKY VE VYSOKÉM CHLUMCI

Vysoký Chlumec - Doslova a do písmene na historické trati se uskutečnila závěrečná dvojice jarních časovek, jejichž pořadatelem byl Povltavský sportovní klub DA-BA

20.4.2009
SDÍLEJ:

První pětice v elitní kategorii mužů (zleva Petr Weiman, Petr Bartoš, Marek Tupý, Petr Novák a Jaroslav Študlar)Foto: Ivana Hrdinková

Mezi Lobkowiczským pivovarem a sedlčanskou retenční nádrží se totiž 29. září roku 2002 jela časovka, která zahájila novou etapu v dějinách DA-BA Extraligy, neboť šlo o první závod její celoroční seriálové podoby. Nedělní Velká cena Střechy Karel Kučera, která rozhodovala o konečném pořadí již čtrnáctého semestru Časovkářského poháru, byla 247. mistrovským či pohárovým závodem DBEX za oněch 2.387 dnů, což znamená, že průměrný odstup mezi těmito sportovními podniky PVSK DA-BA je 9,7 dne.
Při sobotním Preview na sebe upoutal pozornost Rudolf Bartoš, první v kategorii M99, jenž výkonem 23:20 min zlepšil o73 sekundy svůj osobní traťový rekord na trati dlouhé přesně dvanáct kilometrů, když o 13 vteřin porazil nejlepšího hobíka z M39, Jiřího Hovorku. Vítězem testu se stal Petr Bartoš (všichni PBR – Team DA-BA) v čase 19:38 min. Na poloviční trati – od obrátky do cíle, tedy takřka pořád do kopce – byla první Eliška Flosmanová ze Sportovního kroužku DA-BA v Olbramovicích, která 6.150 metrů ujela za 19:37 min.
V neděli byl zcela podle očekávání absolutně nejrychlejší vítěz kategorie mužů ve věku čtyřicet a více let, Radek Vaňkát (CK Vinohradské šlapky), který z Vysokého Chlumce do Sedlčan a zpět jel 16:50 min. Ani v elitní kategorii mužů nedošlo k žádnému překvapení, když nejlepšího času dosáhl vedoucí závodník jarního semestru Subaru Sedlčany – Časovkářského poháru. Marek Tupý z čerčanského týmu Česyk si své druhé letošní vítězství – a pochopitelně také celkové prvenství – vybojoval časem 17:45 min, který byl o deset sekund lepší než výkon Tomáše Hrůzy (Spinning Praha), jenž obsadil místo druhé. To ovšem v celkové klasifikaci patřilo Petru Bartošovi (18:31 min) ze Sedlčan, vítězi čtyř z předcházejících sedmi pohárových časovek na této trati, které se však jely vždy na podzim. Mičurin se tedy dobře vypořádal s handicapem, kterým byla dlaha na levém palci po pondělním chirurgickém zákroku. Třetí celkově byl Petr Novák (CK Královice), který obsadil v Chlumci místo páté (18:45 min), když o sekundu podlehl Jaroslavu Študlarovi (Cyklo Jiřička). Ten se svým výkonem dostal na páté místo celkové klasifikace za Petra Weimana (Česyk), kterému k obhajobě třetího místa v pohárovém pořadí nepomohla ani hrazda zapůjčená Petrem Bartošem. Prvním z hobíků byl tentokrát Martin Novák z Bystřice, který dosáhl času 23:03 min a letos poprvé porazil nejlepšího energetika a svého kolegu z týmu DA-BA Jiřího Hovorku (23:12 min) – celkově bylo jejich pořadí pochopitelně opačné.
Druhé místo mezi veterány obsadil Václav Jagoš z CKKV Praha (18:08) min a třetí byl – stejně jako před týdnem – nejlepší ze šedesátníků, Josef Linek (Ben Car, 18:43 min). Druhý v této divizi nejstarších cyklistů byl táborský Miloslav Šustr (Ricoh Impromat, 18:46 min) – historický vítěz oné první pohárové časovky z roku 2002. V celkové klasifikaci kategorie M99 byl první vítěz všech tří časovek, Radek Vaňkát, když další dvě místa obhájili ti cyklisté, kteří na nich figurovali před finálovým kláním. Druhý skončil obhájce prvenství z let 2006 až 2008, Pražan Pavel Urych (HCK), jenž skončil ve Velké ceně Střechy Kučera pátý (19:11 min). O třináct sekund pomalejší byl dobříšský Roman Zíbr (Kraken Team), který svou snahu o získání celkově třetího pořadí podpořil nákupem nové hrazdy. Nejlepším ze šedesátníků v pohárové klasifikaci byl Petr Novák (Mastercam), který na vysokochlumecké trati hodně pospíchal nejen kvůli svému výsledku. Těsně před svým startem totiž musel sdělit hlavnímu rozhodčímu, že jeho syn Arnošt nebude startovat, protože má prázdnou galusku na svém disku. Reakce Rudolfa Bartoše byla blesková. Nejprve se pokusil zajistit pro nešťastníka náhradní kolo, což se bohužel nepodařilo. Proto šéf PVSK DA-BA rozhodl, že Arnošt dostane příležitost ke startu poté, kdy jeho otec dojede do cíle a bude mu moci předat svůj disk. To se povedlo zvládnout tak, že mladší z rodiny Nováků, startující v barvách Factor Bike Teamu, mohl vyjet na trať minutu za Markem Tupým. Jeho výkon se pak stal námětem k žertování na téma naprogramovaného disku. Petr Novák totiž dosáhl času 21:21 min, což znamenalo 3. místo mezi šedesátníky v Chlumci a celkové vítězství v této divizi. Jedenadvacet sekund po celé minutě se zastavily stopky také v Arnoštově případě - jen těch minut bylo o jednu méně.
V mládežnických kategoriích tentokrát, kvůli termínové kolizi s Českým pohárem v Pičíně, startovali pouze jezdci patřící do Školy sportu DA-BA, kterým tak připadla vítězná místa. Šlo o dorostence Matouše Grambličku (Kraken Team, 24:37 min) z Bukové, žáka Davida Nováka (DA-BA - Sport Team, 25:03 min) z Bystřice u Benešova, Elišku Flosmanovou (nar. 2000, čas 16:54 na trati dlouhé 6.150 m) z Olbramovic a Dádova sedmiletého bratra Martina Nováka, který byl na dvaadvacetipalcovém kole o 8:36 min pomalejší než vítězná dívka (oba DA-BA - Basic Team) v kategorii členů přípravek sportovních klubů mladších deseti let. Jde - bohužel - o další důkaz toho, jak je Povltavský sportovní klub DA-BA osamocen ve své péči o mladé sportovce bez tzv. vrcholových ambicí.
Jediným startujícím handbikerem byl tentokrát Tomáš Mošnička, který svou 12.300 metrů dlouhou trať absolvoval za 38:06 min. Proč jel veterán z Dublovic delší trať než cyklisté? Jezdci na handbiku totiž potřebují hodně prostoru k otočení svých strojů do protisměru, takže jejich obrátka někdy leží jinde než tam, kde je polovina tratě hlavního závodu.
Závěrem dejme slovo celkovému vítězi seriálu, který na webových stránkách Mahacupu napsal: "Hoší, dneska to u Rudy bolelo. Z kopce na obrátku se mně dělaly červený kola před vočima a zpátky nahoru už jel někdo jinej. Na obrátce jsem to pěkně zasmykoval, až jsem málem padnul Ouškovi do náruče. Ale první flek to teda byl. Škoda, že Pornos nešmiknul toho vrtichvosta (rozuměj Weiman Nováka). Ještě poděkování Rudovi a jeho týmu. Nejen za závody, ale i za výpůjčky materiálu. Tož díky, Petře!"

Rudolf Bartoš

Autor: Roman Mašek

20.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Při střetu pěti aut na dálnici se zranilo dítě

Ilustrační foto

KRÁTCE: Test na infekce bude zdarma

Konopiště bude patřit běžcům

Benešov - V unikáním prostředí této historické památky se totiž připravuje závod Mattoni Free Run, který nabídne trasu na 5 nebo 10km. "V našem závodu nejde o to být první, ale potkat se dalšími nadšenci, partou kamarádů a užít si nejen běh, ale také prostředí, ve kterém se celá akce uskuteční," říkají k závodu jeho organizátoři, kteří již tři roky pod záštitou Run Czech oficiálně organizují pravidelné výběhy po celé republice.

Václav Hudeček koncertoval v Louňovicích pod Blaníkem

Louňovice pod Blaníkem /FOTOGALERIE/ - Zatímco některé politické strany v sobotu 21. října večer slavily a jiné plakaly, Louňovice pod Blaníkem se nechaly okouzlit barokní hudbou. V rámci už 33. ročníku Podblanického hudebního podzimu vystoupil v louňovickém zámku světoznámý houslový virtuos Václav Hudeček. Spolu s ním si měli milovníci vážné hudby možnost poslechnout violoncellistiku Alžbětu Vlčkovou a Vivaldi Collegium Praha pod vedením koncertního mistra Jiřího Partyky.

Týnec byl produktivnější než Teplýšovice

Týnec nad Sázavou – V okresním fotbalovém derby I. B třídy, skupiny D, ukázal Týnec v domácím prostředí opět přívětivou tvář. Po debaklu v Jesenici 0:8 (na hřištích soupeřů má nejhorší skóre ze čtyř zápasů 2:25) by na svěřence trenéra Bubeníka nevsadil nikdo ani groš, zvláště když Teplýšovice hrají poměrně slušně. Jenže v Náklí vyhrál tříbrankovým rozdílem, když mu pomohla žalostná koncovka hostů.  

Divišovská Jawa Vyšehořovice nepřejela

Divišov – Fotbalisté Divišova doma nenavázali v I. A třídě, skupině B, na výhru v Lysé nad Labem a po zásluze se všechny body stěhovaly do Vyšehořovic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení