Změny, k nimž v DA-BA Extralize dochází v letošním roce, se projevily také v charakteru prvního silničního závodního víkendu. Sobotní časovka je nyní zařazena do ligové kategorie B a nedělní pohárový závod patří také do Časovkářské ligy kategorie A, do níž se vedle všech šesti individuálních soubojů s chronometrem započítávají rovněž tři odpolední časovky Povltavského vrchařského poháru.
Trojnásobnou premiéru, kterou byl první závod roku 2009, první ligový závod kategorie B a první časovka v Obořišti, ovládli zcela cyklisté týmů DA-BA a Kraken. Nejlepšího času dosáhl podle očekávání sedlčanský Petr Bartoš (PBR - Team DA-BA), který 11,6 km dlouhou trať vedoucí přes Dlouhou Lhotu na křižovatku u Padrťského rybníka nedaleko Skalky a zpět ujel za 19:12 min. Na druhém místě skončil první z veteránů, Roman Zíbr, který dosáhl času 19:43 min a třetí dojel jeho kolega z dobříšského Kraken Teamu Radek Vokurka (20:03 min), jenž byl druhý v kategorii M39. Krakenům patřilo také třetí místo mezi elitními muži, které si časem 20:17 min vybojoval Adam Černý, vítěz divize do 23 let a rovněž druhé místo v kategorii M99 zásluhou Romana Šumického (22:20 min). Třetí mezi veterány skončil Rudolf Bartoš (PBR - Team DA-BA), vítěz divize mužů nad 50 let, který byl na trati o jedinou sekundu déle než čtyřiadvacet minut. Vítězný dorostenec, čtrnáctiletý Matouš Gramblička (Kraken Team) z Bukové dosáhl času 26:07 minut.
Nedělní počasí už nebylo ani zdaleka tak vlídné jako to, které provázelo v sobotu úvodní silniční závod české cyklistické sezóny. Přes vytrvalý déšť a citelné chladno se však na trať Velké ceny MO-TIP Praha vydal nečekaně velký počet startujících - dokonce byl překonán historický rekord v počtu účastníků pohárové časovky DA-BA Extraligy - a navíc byli zastoupeni profesionálové, amatéři i hobíci, což je na české cyklistické scéně jev jen velmi málo vídaný.
Před startem se pochopitelně hovořilo o šancích mnoha závodníků na nejlepší čas dne, ale jméno toho cyklisty, který jej nakonec zajel, v žádném rozhovoru nezaznělo. Sedmnáctiletý junior CK Windoor´s Příbram, Lukáš Smola, necelých dvanáct kilometrů doslova proletěl a stopky mu v cíli ukázaly čas 16:28 min, což představuje průměrnou rychlost 42,267 km/h.
Pod sedmnáct minut se dostal ještě jeden z více než padesáti startujících, a to nejlepší veterán Radek Vaňkát (CK Vinohradské šlapky, 16:50 min), který byl před startem často označován za největšího favorita úvodního závodu Subaru Sedlčany - Povltavského časovkářského poháru 2009. Absolutně třetí místo patřilo ruskému profesionálovi hájícímu barvy CK Windoor´s Příbram. Devatenáctiletý Maksim Toporiščev (17:11 min) dojel již před obrátkou svého stejně starého týmového kolegu Jiřího Bosáka, který s cyklistikou začínal na přelomu století v Povltavském sportovním klubu DA-BA a očití svědci tvrdí, že při návratu do Obořiště pak už ani jeden z profesionálů nejel naplno. Třeba i proto se stalo, že čtvrtý nejlepší čas - 17:33 min - zajel vítěz kategorie M39, Marek Tupý z čerčanského týmu Česyk.
Druhé místo mezi amatérskými cyklisty patřilo Petrovi Novákovi (CK Královice), jehož čas 18:43 min byl o jedinou sekundu horší než výkon Bosákův a třetí skončil příbramský Jiří Sedláček (Volvo Auto Hase), který byl na trati 19:06 min. Pátou a šestou příčku obsadili dva nejlepší jezdci týmů, které letos spolupracují v rámci projektu Škola sportu DA-BA a také při organizaci akcí DA-BA Extraligy. Petr Bartoš (PBR - Team DA-BA) ze Sedlčan zajel čas 19:26 min a byl o devět sekund rychlejší než dobříšský Radek Vokurka (Kraken Team). Do první desítky se vešel také věšínský člen týmu DA-BA, Michal Skopeček, který obsadil místo osmé (19:44 min).
V těžké konkurenci potvrdil svou dobrou formu veterán Roman Zíbr (Kraken), který v čase 20:20 min obsadil páté místo, když Vaňkáta doprovodili na stupně vítězů Pražané Pavel Urych (HCK) a Karel Kubín (SP Kolo). Romanova týmová kolegyně Jitka Debnárová, která si na svém kole nechala všechny zimní doplňky, svedla za těchto okolností nečekaně vyrovnaný souboj o vítězství s Barborou Voříškovou (Česyk), s níž prohrála jen o třináct sekund, když dosáhla času 24:04 min.
O času nejlepšího dorostence již byla zmínka a tak splňme zpravodajskou povinnost a uveďme, že na druhém místě v kategorii M18 skončil Vojtěch Papež (Start Lukavec), člen jihočeského Sportovního centra mládeže, jehož čas 17:27 min byl o 42 sekundy lepší než čas třetího v cíli, jímž byl Pavel Vlk (CK Windoor´s). Čtvrtý skončil Matouš Gramblička (Kraken Team) z Bukové, první nestřediskový dorostenec, který dosáhl času 25:34 min a jako jeden z mála startujících dokázal zlepšit svůj sobotní výkon.
V kategorii žáků kralovali podle očekávání cyklisté zúčastňující se pravidelně závodů Českého poháru a navíc starší dvanácti let. S jasnou převahou zvítězil Filip Kubín, který o 79 vteřin porazil svého klubového kolegu z pražského týmu SP Kolo Dominika Vránu (23:31 min). Třetí místo putovalo do jižních Čech zásluhou Vítka Papeže (Sport Prima Pacov), jehož od bronzu dělilo jen deset sekund.
Z nejmladších žáků, kteří jeli poloviční trať - od obrátky do cíle - v doprovodu dospělé osoby na kole, byla nejlepší
Eliška Flosmanová (DA-BA - Basic Team) z Olbramovic, která dosáhla času 11:31 min a porazila s převahou jak druhého Martina Voltra z týmu Kraken, tak i svého týmového kolegu Martina Nováka z Bystřice, který skončil třetí.
Na startu prvního pohárového souboje s chronometrem se objevil také dobříšský handbiker Jan Tománek (CK Windoor´s Příbram), který dosáhl času 26:42 min.