Souboj s chronometrem, jehož start a cíl leží Lipové, je zajímavý tím, že po celou dobu jízdy se cyklisté nacházejí na území okresu Příbram, ale před startem a okamžitě po dojezdu jsou na Benešovsku. Trať časovky dlouhé 11.600 metrů stoupá z jejího nejnižšího bodu stále strměji až do Prosenice, kde na závodníky čeká kratičký sjezd a potom nakloněná rovina přes Luhy až k nejvyššímu bodu u Mičánovského lesa, asi 150 metrů před obrátkou. Obě klání Velké ceny FLOBB byla dobrou ilustrací toho, jak velký význam pořádající klub přikládá opravdové radosti ze sportu či chcete-li uplatňování zásad fair play.
Rozpis sobotní časovky říká, že cyklisté nejprve absolvují první polovinu tratě - od startu k obrátce - a zhruba po hodinovém společném tréninku na ně čeká druhý měřený úsek, tedy od obrátky do cíle. Ti, kteří se někdy tohoto tzv. Preview zúčastnili, však vědí, že program akce je často upravován na základě požadavků jejích účastníků. Tentokrát potřeboval dorostenec Oldřich Novotný, aby mezera mezi oběma rychlými úseky byla jen několik minut, čemuž podle názoru ostatních startujících nic nebránilo. Osmnáctiletý mladík, který s cyklistikou začínal - jako několik dalších jezdců CK Windoor´s Příbram - v barvách týmu DA-BA, absolvoval závod jako ostrý test na časovkářském speciálu a byl nejrychlejší ze všech, když první polovinu ujel za 10:12 min a druhou zvládl za 7:42 min. Petr Bartoš (PBR - Team DA-BA) zaznamenal na klasickém silničním kole, jako vítěz kategorie M39, celkový čas 19:26 minut. Jeho otec a týmový kolega Rudolf Bartoš, první v M99, jako jediný ze startujících věděl, že při nedělním klání jej čekají jiné než závodnické povinnosti a s tímto vědomím jel celou trať najednou. Stopky mu v Lipové ukázaly čas 24:40 min.
V neděli se především čekalo na to, jestli vítěz kategorie elitních mužů (M39) z Obořiště, Marek Tupý, zopakuje svou spanilou jízdu a jak dopadne jeho souboj s profesionálem Jiřím Bosákem. Kdyby pořadatelé striktně trvali na dodržení reglementu, pak by obě otázky zůstaly nezodpovězeny, protože závodníci týmu Česyk nebyli ve chvíli, kdy bylo nutné zahájit určování startovního pořadí, k závodu vůbec přihlášeni. Naštěstí stačil jeden telefonát, aby se zjistilo, že jedou po vlastní ose pomaleji, než předpokládali a loni v únoru si ve svých telefonech nezměnili číslo na pořadatele.
V Lipové se však Marek Tupý musí zřejmě potkat vždy se dvěma komplikacemi. Tou druhou letošní bylo nedlouho před startem prázdné kolo jeho časovkářského speciálu. Zlí jazykové tvrdí, že to byl trest za to, že čerčanským cyklista přejel při rozjíždění žábu. Naštěstí Žabáci se Mahagonimu už dále nemstili a Petr Bartoš mu dokonce půjčil svou silničku, na níž Marek zajel čas 18:13 min, tedy naprosto stejný jako příbramský profík Bosák hodnocený samozřejmě zvlášť. O devět sekund rychlejší byl Jan Dubec (CK Vinohradské šlapky), řečený Kuře a třetí místo v kategorii M39 patřilo lídrovi PBR - Teamu DA-BA, který byl v cíli za 19:14 min. Petr Bartoš tak měl nejen dvě kola na bedně, ale především pomohl Mahagonimu uhájit vedení v seriálu, které by při jeho absenci patřilo právě sedlčanskému cyklistovi.
Nejlepšího času dne - 16:51 min - dosáhl opět dorostenec Lukáš Smola (CK Windoor´s Příbram), který tak potvrdil, že je velkou časovkářskou nadějí. Druhý v M18 skončil jeho klubový kolega Oldřich Novotný a třetí byl Lukáš Klingora (SP Kolo). V téže věkové kategorii, ale v divizi těch, kteří nemají tzv. vrcholové ambice, si jeden bod do celkové klasifikace opět připsal Matouš Gramblička (Kraken Team) z Bukové, jeden ze žáků Školy sportu DA-BA.
Nejlepším v kategorii veteránů se znovu stal vítěz z Obořiště, Radek Vaňkát (Vinohradské šlapky), který zajel čas 17:23 min. Na druhý ze stupňů vítězů se opět postavil Pavel Urych (Hanouskův CK) a také cena za třetí místo zase putovala do hlavního města, tentokrát však zásluhou Josefa Linka (Ben Car). V celkové klasifikaci seriálu je třetí Roman Zíbr z dobříšského týmu Kraken, který v Lipové zajel pátý nejlepší čas z mužů ve věku čtyřicet a více let.
Také první žáci, Filip Kubín a Dominik Vrána (oba SP Kolo), si zopakovali své umístění z úvodního závodu Subaru Sedlčany - Časovkářského poháru. Třetí byl tentokrát David Novák (DA-BA - Sport Team) z Bystřice, nejlepší z mladších žáků, který naznačil, že stejně jako Petr Bartoš, dobře překonává následky silného nachlazení z březnového bikového závodu na letišti v Nesvačilech.
Eliška Flosmanová z Olbramovic opět potvrdila svou dobrou výkonnost a na poloviční trati - od startu k obrátce - si dojela pro prvenství v kategorii M09, v níž byl druhý její kolega z DA-BA - Basic Teamu, Martin Novák z Bystřice, který jel na horském kole.
Tradiční spolupráci Povltavského sportovního klubu DA-BA s hnutím handicapovaných sportovců potvrdila také dvojice startujících handbikerů. Muž Jan Tománek z Dobříše (CK Windoor´s) dosáhl na trati 11,8 km dlouhé - obrátka pro HB byla až na křižovatce u Štětkovic - času 30:42 min a veterán Tomáš Mošnička z Dublovic byl při své premiéře o 9:43 min pomalejší.
Jarní semestr Povltavského časovkářského poháru se uzavře v neděli 12. 4. 2009 na silnici mezi Lobkowiczským pivovarem a sedlčanskou retenční nádrží, kde skončí také první třetina Povltavské časovkářské ligy (A), do níž se budou dále započítávat tři časovky Vrchařského poháru a tři podzimní souboje s chronometrem. V sobotu čeká na zájemce o kombinaci tréninku a rychlého testu opět Preview - další informace najdete na webových stránkách Povltavského sportovního klubu DA-BA: www.da-ba.com.
Rudolf Bartoš