Na cestu se můžete vydat od nádraží Praha–Veleslavín a vedeni cyklotrasou pražskými uličkami zamíříte do Divoké Šárky. Cestou podél Šáreckého potoka, který lemují skalní útesy a dětem se bude jistě líbit pohled na pasoucí se ovečky, pošlapete k vodní nádrži Džbán.

Těsně pod hrází naberete směr na cyklotrasu, po které projedete západní částí přírodního parku Šárka–Lysolaje s řadou cenných přírodovědných lokalit, až do Tuchoměřic, kde se křižuje několik cyklotras.

Vás ale čeká stoupání k zámku Tuchoměřice. Renesanční zámek byl postavený před rokem 1615, v současnosti slouží jako řeholní dům katolické komunity Chemin Neuf.

Cyklotrasa vás dál povede přes Číčovice do Okoře. Zachovalé zříceniny hradu Okoř, který byl založen ve druhé polovině 13. století, jsou poměrně rozsáhlé, a jsou proto lákadlem pro turisty.

Benefit pro předplatitele:
e-kniha Cyklodeník. Pouze při nákupu předplatného na 3 nebo 12 měsíců. www.denik.cz/predplatne

Až si zříceninu hradu prohlédnete, můžete pokračovat dál malebným údolím Zákolanského potoka. Cestou minete zrekonstruovaný Nový mlýn, postavený ve stylu lidového baroka, projedete jedním ze dvou oblouků kamenného viaduktu a čeká vás jediné větší stoupání na trase, která vás zavede na památnou Budeč se zbytky středověkého hradiště.

Rotunda sv. Petra a Pavla na návrší, postavená knížetem Spytihněvem II. kolem roku 895, je nejstarší dochovanou architektonickou stavbou u nás. Poutní místo je od roku 1962 národní kulturní památkou. Říká se, že na Budči se učil i samotný sv. Václav.

Od rotundy v Budči sjedete stejnou cyklotrasou do Zákolan. Pokud vás už od šlapání do pedálů bolí nohy, tak tu na vlakovém nádraží může být konečná vašeho cyklistického výletu.

Z historie hradu Okoř

Podle archeologických výzkumů byl hrad založen ve druhé polovině 13. století. Zachovalé zříceniny hradu Okoř jsou rozsáhlé. Z dolního hradu, vybudovaného koncem 15. století, zůstala sice jen část zdiva opevnění, bašta a nepatrné zbytky první brány, zato z nejstarší části, tzv. horního hradu, dosud stojí obvodové zdivo refektáře.

Zachovaly se také části obou paláců, obdélných, původně dvoupatrových staveb, i zasypaná studna. Na zdivu západního paláce, přestavěného v 16. a 17. století, jsou dosud patrné stopy renesančních úprav.

Z barokních úprav, které provedli jezuité a jež byly zaměřeny především na opravy zchátralých budov, se nezachovalo téměř nic.

Odbočka za opicemi

Pár kilometrů od Okoře si můžete užít Zoopark Zájezd. Je to malá zoo, kde žije přes 40 druhů exotických a domácích zvířat. Těšit se můžete na lemury, opičky, velbloudy, lamy, klokany nebo různé druhy papoušků a dravých ptáků. V letních měsících pak spatříte unikátní expozici chameleonů.

Kromě různých zábavních a naučných programů se můžete zúčastnit komentovaného krmení zvířat nebo ukázek dravců.