„V Polsku se budu snažit Bizouarda za každou cenu porazit. Jedině tak mohu skončit celkově třetí," vyhlásil český závodník, který se tak nepředstaví na sobotní akci FMX Gladiator Games v Praze. „Mrzí mě, že jsou obě akce ve stejném termínu. Musel jsem dát ale přednost mistrovství světa."

Pilát v letošním roce vybojoval dvě umístnění na stupních vítězů, když byl v Kolíně nad Rýnem a v Rize třetí. V celkovém hodnocení šampionátu získal 118 bodů. O jeden bod před českým freestyle motokrosařem je Francouz Remi Bizouard, který byl v letošní sezoně pětkrát na stupních vítězů. V posledních závodech se však trojnásobnému šampionovi nedařilo. Pokud ho chce Pilát sesadit ze třetí pozice, musí skončit v sobotu v Polsku jakkoliv před ním. „Mým plánem je být v kvalifikaci před Bizouardem, abych mohl ve finále nastoupit až po jeho jízdě. Pokud by udělal nějakou chybu, zvolil bych poté jízdu na jistotu, abych ho porazil. V opačném případě budu riskovat," má jasno letošní domácí šampion.

Na konečném třetím místě v seriálu mistrovství Pilát zatím nikdy neskončil, nejlépe byl v roce 2013 pátý. „Hrozně moc chci bronzové umístění vybojovat," dodal Pilát, který v předchozích závodech v čínském Šen-čenu skončil dvakrát čtvrtý. „Od té doby jsem bohužel netrénoval. Zabránilo mi v tom špatné počasí. Pokud ale bude možnost, zkusil bych skočit v Polsku můj nový skok Flair, tedy otočku o 540 stupňů."

Jistý titul už má Maikel Melero. Španěl v letošním roce vyhrál devět závodů a už nemůže být v Polsku bodově předstižen. „To, co vyžaduje porota, on naprosto precizně zvládá. Má svoji jízdu, se kterou je vždycky vpředu. Myslím, že by v příští sezoně mělo dojít k úpravám v bodování, aby to nebylo tak strojové. Přece jen náš sport by měl být o kreativnosti triků než o preciznosti. Ale uvidíme," dodal Pilát. Na celkovém druhém místě je Australan Rob Adelberg.

JIŘÍ UHLÍŘ