Ve vlašimském sportovním areálu Na Lukách byly poprvé v historii postaveny dva freestyle motocrossové dopady. Určené byly především pro motorky, proto občas na ní další účastníci na kolech či koloběžkách měli problémy při dopadu.

Richard Zelinka a Teodor Kováč | Video: Deník/Ondřej Jícha

Ačkoliv hlavní hvězdy v podání bratrů Podmolů byly jasné, tak umění předvedla česká špička na koloběžkách, BMX či horských kolech. Parádní triky ukázal například koloběžkář Richard Zelinka. Vlašim navíc poprvé v historii viděla double front flip na kole BMX bicyklu v podání Zdeňka Peška.

Hlavní vrchol ale patřil závěrečným skokům, kde skokani měli předvést nejlepší trik a vítěze určilo publikum. Diváci si nakonec zvolili mladšího z bratří Podmolů Filipa, který je ale při jednom skoku lehce vyděsil.

Front super man | Video: Deník/Ondřej Jícha

„Bylo to super. Jsem takový ještě unavený po jetlagu, protože jsem přilít z Kalifornie. Show byla dobrá, akorát se mi povolila řídítka ve vzduchu, když jsem za ně visel dolů ve stojce. Byl jsem z toho trošku v šoku, pak jsem dal ale druhý double grab v životě, takže jsem z toho šťastný. Lidi cítili energii, takže paráda,“ říkal po dopadu Filip Podmol.

I pro 27letého jezdce se jednalo o šok, když se mu při skoku povolila řídítka. „Použil bych sprosté slovo, co jsem si zařval ve vzduchu. Lidský mozek udělá 110%, aby se zachránil. Díky bohu jsem situaci zachránil a vše vyšlo a skok jsem dokončil. Není to nic příjemného. Člověk dostane facku a pak jsem byl rozdováděný,“ přiznal Podmol, který si v zámoří pořídil speciální brýle s tlumičem řízení, který si nandal na řídítka. A jak byla úplně nová, poněvadž je musel dotahovat, a nalakovaná, tak zřejmě popojela. „Mám na nich vyndané páky a jsem do nich zapřený celým tělem,“ přibližoval mladší z bratří Podmolů.

Back flip Libora Podmola | Video: Deník/Ondřej Jícha

Filip, který je o dvanáct let mladší, než jeho bratr Libor, nakonec staršího sourozence v závěrečné show porazil. „On se po roce 2019 a jeho úrazu vydal směrem Dakaru. Já teď objíždím největší závody, kde se mi většinou podaří vyhrát, nebo skončit mezi nejlepšími třemi. Uvidíme, jestli se teď hecne a bude mě dohánět,“ rýpl si do bratra Filip Podmol.

I starší Libor Podmol se ale blýskl parádními triky. Navíc jako první člověk na světě skočil trik na motorce určené pro Rallye Dakar, za který si vysloužil od vlašimského publika velký aplaus. A i přes vážný úraz, který utrpěl před čtyřmi stále ukázal, že ve 39 letech na to stále má a rozhodně nepatří do freestyela motocrossového důchodu. Naopak. 

Double back flip Teodora Kováče | Video: Deník/Ondřej Jícha