Extrémní ale nádherná trať vedoucí od Vlašimského zámku až na vrchol bájné hory Blaník a zpět měřila 23,5 km s převýšením 615 m. Oproti minulým ročníkům došlo k zásadní proměně trasy, kdy se silniční úseky přesunuly do terénu. „Změnu trasy z převážně silniční na převážně terénní všichni kladně ocenili,“ sbíral důležitou zpětnou vazbu ředitel závodu.

Početnou skupinu závodníků rozdělenou do dvou vln podle výkonnosti poslal symbolicky do boje blanický rytíř. Ačkoliv bylo před závodem nakročeno k hranici 500 závodníků, vzdor přání organizátorů se pokořit magickou hranici nepodařilo. „Dorazilo celkem 460 běžců, 9 závod nedokončilo, takže se do cíle dostalo 451 běžců, což je i tak téměř o 50 více jak minulý ročník,“ byl přesto spokojený Ondřej Pojmon.

Do závodu vstoupilo mnoho různorodých běžců, které ale spojuje jedna věc. Vášeň pro běh. Běželi zde mladí, starší, zkušení i rekreační běžci. Dva borci absolvovali závod do půl těla. Známá tvář závodu, Tomáš Zahálka v sukni, tentokrát zůstala netradičně obuta.

S úmyslem obhájit loňské vítězství dorazil na start Libor Eremka z Jiskry Humpolec. To se mu však nepodařilo. Kosa narazila na kámen. O 22 vteřin ho porazil ve fantastickém čase 1:40:18 Jakub Exner z P team Jihlava, čímž si oba borci prohodili umístění z minulého ročníku. Prvenství v ženské kategorii obhájila bez větších problémů česká běžecká špička Radka Churaňová z TJ Lokomotiva Trutnov v čase 1:54:28. Smeknout klobouk se pak patří před výkonem Petra Janového z klubu AC-Trial Plzeň, který ve svých 73 letech zdolal náročnou trať v čase 2:58:39.

Kromě čtyř občerstvovacích stanic čekala na závodníky také hlasitá fanzóna v úseku pod Krasovicemi. „Náš fanklub vznikl primárně pro podporu kamarádů Karla a Martina, fandili jsme ale bez rozdílu všem běžcům a hnali je kupředu. Pro nás jsou vítězové všichni, kdo se závodu zúčastnili. Věříme, že jsme závodníkům udělali radost, běh jim zpříjemnili a zdravě je nakopli k lepším výsledkům,“ reagovalo tiskové oddělení Fanklubu Karla a Martina.

Vydařenost celé akce dokazuje i hodnocení účastníků. „Letošní ročník hodnotím velice kladně. Přesun ze silnice do terénu byl tou nejlepší volbou. Počasí vyšlo přesně tak, jak zimnímu běhu sluší. Pořadatelům patří velké díky. Už teď se těším na další ročník,“ je spokojený domácí běžec Karel Houdek, který obsadil 24. místo.

„Rok od roku se akce zlepšuje, možná i díky tomu, že běhá celá Vlašim. Na trati mě fascinovala nadšená pomoc všech, kteří neběželi a pomáhali s během. Běhat v zimě je radost, ale stát, pomáhat a fandit v mrazu stojí možná více odhodlání než běžet,“ vyzdvihuje Eda Kožušník, autor běžeckého blogu prostebez.cz.

Koho by mrzelo, že závod prošvihl, nemusí zoufat. Dlouhá tradice v žádném případě nekončí. „Další ročník plánujeme na 11. 1. 2020 a už dnes víme, že bude ještě lepší než ten letošní.“ hlásí ředitel závodu Ondřej Pojmon.

Kompletní výsledkovou listinu závodu a fotogalerii naleznete na www.behnablanik.cz

David Turek