Úvodní den mistrovství provázela nepřízeň počasí. Vytrvalý déšť a nárazový vítr biatlonistům hodně znesnadňovaly život.

Pro českou štafetu neodstartoval šampionát dobře. Hned po první střelbě musel Michal Krčmář na trestný okruh a domácí štafeta odjížděla ze střelnice předposlední.

„Nemá cenu se v tom nějak moc pitvat. Já jsem ten závod totálně pokazil. Myslím si, že je na místě, abych se omluvil jak členům týmu a kolegům, tak fanouškům, kteří přišli nebo to sledují. Bylo to ode mě velice špatné,“ věděl Krčmář už po dojezdu své části závodu v rozhovoru pro Českou televizi.

Tomáš Mikyska a Markéta Davidová vytáhli tým na čtrnácté místo, které finišmanka Jessica Jislová také dovezla do cíle.

Jako první dojeli Francouzi, kteří navázali na svůj triumf z roku 2016 a přerušili dlouhé kralování Norů. Ti této disciplíně vládli na posledních čtyřech světových šampionátech, tentokrát se ale museli spokojit se stříbrem. Švédi bojovali o bronz až do samého závěru se Švýcary, které udolali o pouhou sekundu.

Přes nepříznivé povětrnostní podmínky se velmi solidně hned na první závod zaplnily ochozy Vysočina Areny. Na tradičně výborné atmosféře se nepodepsalo ani horší umístění domácího celku.

Šampionát pokračuje závody ve sprintu. V pátek ho poběží ženy, v sobotu muži. V neděli budou na programu stíhací závody.